Paliwa na stacjach nadal tanieją, ale w hurcie już są...

  Paliwa na stacjach nadal tanieją, ale w hurcie już są podwyżki

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Ceny paliw od początku roku spadają.
  1/2
  przejdź do galerii

  Ceny paliw od początku roku spadają. ©Aneta Żurek

  Kolejne dobre wieści dla kierowców. Ceny wszystkich rodzajów paliw w tym tygodniu znowu spadły, średnio o 3-4 grosze na litrze. W najbliższym czasie ceny jeszcze nie będą rosły.
  Z notowań Biura Maklerskiego "Reflex" wynika, że średnia cena benzyny 95-oktanowej na stacjach naszego regionu wynosi 4,74 zł za litr. Taka sama ilość benzyny 98-oktanowej kosztuje przeciętnie 5,11 zł, a oleju napędowego 4,95 zł. Za litr autogazu trzeba przeciętnie zapłacić 2,32 zł. W ciągu tygodnia cena benzyny 95-oktanowej spadła o 2 grosze na litrze, 98-oktanowej oraz autogazu o grosz, natomiast oleju napędowego o 3 grosze.

  To kolejny tydzień obniżek cen paliw: benzyna tanieje od 13 tygodni, natomiast olej napędowy od 9 tygodni. Mimo to tankowanie kosztuje nas więcej niż przed rokiem: za benzynę przeciętnie o 8 groszy na litrze, natomiast za olej napędowy aż o 43 grosze za litr.

  Zupełnie inna sytuacja niż na stacjach jest w hurtowniach paliw. Na rynku hurtowym benzyna, olej napędowy i autogaz bowiem drożeją, coraz więcej kosztuje także ropa na rynkach światowych.

  - Od początku roku ropa Brent zdrożała już o 15 procent, co ma wpływ na podwyżki na rynkach hurtowych - mówi Urszula Cieślak, analityk rynku paliw Biura Maklerskiego "Reflex" z Łodzi. - Benzyna 95-oktanowa w hurcie zdrożała o 15 groszy na litrze, 98-oktanowa o blisko 20 groszy, zaś olej napędowy o 16 groszy.

  Najtaniej benzynę 95-oktanową można zatankować w województwie małopolskim. Tam litr tego paliwa kosztuje przeciętnie 4,66 zł. Benzynę 98-oktanową najtaniej można zatankować w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie litr kosztuje 4,95 zł. Najtańszy olej napędowy jest na stacjach w województwach lubuskim i śląskim - 4,94 zł za litr, a autogaz w województwie opolskim, w którym średnia cena to 2,16 zł.

  Paliwa mogłyby być jeszcze tańsze, a spadek ich cen bardziej spektakularny. Wszystko przez nową paliwową daninę, która weszła w życie z początkiem tego roku. To opłata emisyjna, która wynosi 80 zł za tysiąc litrów paliwa. Co prawda koncerny paliwowe deklarują, że nie przerzucają jej na kierowców, ale de facto jest ona ukryta w cenie hurtowej. Z czasem jej wpływ na ceny detaliczne będzie jeszcze większy.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cena paliw Piotrkow -Łódź

  Kierowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Disel w Łodzi 4.79, w Piotrkowie powyżej 5 zł.
  W tym mieście panuje jakaś dziwna zmowa cenowa.
  Na wszystkich paliwach naprawde duża różnica.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaraz PIS dowali akcyzę by na kasę dla elektrowni było.

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja tankuję w Niemczech.

  kierowca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Bo tam taniej.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY