MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętajmy o Bohaterach, posłuchajcie podcastów o "4 córkach spalskich leśników i tajemnicy operacji Barbarossa" i "Hubalowej Wigilii"

Andrzej Gębarowski

Lasy naszego regionu pełne są pamiątek związanych z Powstaniem Styczniowym, a także z I i II wojną światową. Czasami są to nagrobne płyty pojedynczych lub zbiorowych mogił albo tablice pamiątkowe, innym razem ukryte wśród drzew kapliczki i krzyże. Spacerując po lesie, warto odwiedzić te wyjątkowe miejsca, z których każde wiąże się z oddzielną, pełną dramatyzmu historią.

W ramach akcji "Pamiętajmy o Bohaterach" chcemy zwrócić Państwa uwagę na dwie historie z lat okupacji niemieckiej, które wydają nam się szczególnie ciekawe, chociaż z tragicznym zakończeniem. Przypomnieliśmy o nich w naszych dwóch podcastach przygotowanych wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi. W pierwszym z nich przeniesiemy się do leśniczówki w Bielawach pod Opocznem, aby opowiedzieć o wigilijnym epizodzie na szlaku oddziału legendarnego majora Hubala i o jego śmierci w miejscu, gdzie stoi dziś Szaniec Hubala.

W drugim przypominamy tragiczną historię czterech sióstr, córek leśników, informatorek wywiadu Armii Krajowej. Młode kobiety działały w Spale, gdzie stacjonowały niemieckie sztaby i trwały przygotowania do wojny ze Związkiem Sowieckim. Udało im się dowiedzieć szczegółów planowanej operacji Barbarossa i odpowiedni meldunek wysłany został do Londynu. Niestety, w dowództwie Armii Krajowej znalazł się zdrajca, który pomógł Niemcom w odkryciu konspiracyjnej siatki. Siostry zostały aresztowane, przeszły okrutne śledztwo, zakończone zesłaniem do obozu w Ravensbruck i śmiercią przez rozstrzelanie. 24-letnia Irena i 20-letnia Halina oraz 27-letnia Janina i 20-letnia Bronisława zginęły za ojczyznę. Nasz podcast przypomina o ich tragicznym losie...

Przy okazji polecamy także wirtualną wizytę na naszym specjalnym serwisie, dostępnym pod adresem internetowym www.dzienniklodzki.pl/miejscapamieciwlasach. Znajdziecie tam dużo ciekawych informacji historycznych opracowanych wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Łodzi, inspirujących do organizowania spacerów i wycieczek śladami bohaterów naszej historii. Przejrzyjcie też konieczne zamieszczoną w serwisie listę Miejsc Pamięci Narodowej, rozsianych po lasach centralnej Polski. Warto się tam wybrać na spacer albo na dłuższą wycieczkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki