18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panie boją się badać piersi?

Joanna Barczykowska
Badania są bezpłatne, nie ma kolejek
Badania są bezpłatne, nie ma kolejek Krzysztof Szymczak
Co roku Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Program Profilaktyki Raka Piersi w Łodzi wysyła ponad 200 tysięcy imiennych zaproszeń na badania mammograficzne do mieszkanek województwa łódzkiego mających do 50 do 69 lat. Ile z nich przychodzi na badanie? W tym roku zgłosiło się zaledwie 43 proc. uprawnionych pań. Reszta problem zbagatelizowała. A liczba zachorowań wciąż wzrasta.

Co roku ponad tysiąc mieszkanek województwa łódzkiego dowiaduje się, że ma raka piersi. W statystykach zachorowalności na nowotwory w regionie łódzkim rak piersi jest pierwszy. W tym roku badania mammograficzne zrobiono zaledwie 58,5 tys. kobiet w Łódzkiem. To o 10 tysięcy mniej niż przed rokiem. Mimo to wykryto więcej nowotworów złośliwych niż poprzednio.

Raka w ciężkim stadium zdiagnozowano u 150 pań. Ponad dwa tysiące pacjentek zostało skierowanych na badania pogłębione, czyli biopsję i USG lub kolejną mammografię. Z tej grupy aż 372 mieszkanki naszego regionu trafiły na leczenie onkologiczne. Większość z nich ma wielką szansę na pełny powrót do zdrowia, bo współczesnej medycynie "wystarczy" wczesne wykrycie choroby.

- Mammografię można wykonać w 21 miejscach województwa, w tym dziewięciu w Łodzi. Na badanie można się dostać bez kolejki. Oprócz tych miejsc jest jeszcze pięć mammobusów, które docierają do mniejszych miejscowości - wylicza Beata Aszkielaniec, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi. - Najlepszą metodą dotarcia do pań są zaproszenia na badania. Na każdym zaproszeniu jest informacja, gdzie można się zgłosić na badanie. NFZ finansuje zarówno USG piersi, jak i mammografię dla każdej kobiety, której takie skierowanie wyda lekarz. Skierowanie może wydać każdy lekarz specjalista, zazwyczaj będzie to jednak ginekolog lub onkolog. Do tych lekarzy nie potrzeba skierowania. Lekarz dając skierowanie wskazuje także miejsce wykonania bezpłatnego badania.

Wcześnie wykryty nowotwór daje większe szanse na wyleczenie. W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wykonuje się rocznie dwieście operacji raka piersi. U 40 proc. kobiet udaje się częściowo zachować pierś, jeśli rak nie był zbyt duży. W Polsce udaje się wyleczyć 60 proc. kobiet chorych na nowotwór piersi. O sukcesie decyduje najczęściej ingerencja lekarza we wczesnym stadium choroby.

Łódzkie nadal jest w niechlubnej czołówce Polski, jeśli chodzi o zachorowalność . Z danych Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wynika, że w naszym województwie nadal zgłasza się mniej niż połowa uprawnionych. Lepiej jest m.in. na Śląsku, Mazurach i w Dolnośląskiem. Lekarze zachęcają, żeby w grudniu kobiety korzystały z bezpłatnych badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki