Państwo prawa

  Witaszczyk na dziś

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Polska jest rajem dla wszelkiej maści i kalibru oszustów, naciągaczy i złodziei. W środę tacy ukradli koło Wielunia kawał trakcyjnej sieci elektrycznej, pociągi stanęły. Zresztą, nie pierwszy raz, bo to blisko Śląska. Tam złodzieje demontują PKP z regularnością szwajcarskiego zegarka. Wpadają rzadko, podobnie jak bandy, które kradną szyny z torów kolejowych, na razie z tych nieczynnych.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Tradycyjni złodzieje kradną po kryjomu. Coraz częściej jednak oszuści i naciągacze działają oficjalnie, a mimo to czują się bezpiecznie. Co rusz słychać o cwaniaku, który rozsyła urzędowo wyglądające wezwania do zapłaty. I ludzie płacą! Ktoś zgłasza proceder do organów ścigania, niby trwa dochodzenie, a oszuści dalej robią swoje.

  Według krakowskiego "Dziennika Polskiego", proceder Ogólnopolskiego Rejestru Firm z Koszalina przynosi właścicielowi 45 tys. złotych dziennie! Z kolei w Krakowie działa inna spółka, która od lat bezkarnie oszukuje i naciąga ludzi, chociaż tamtejsza prokuratura niby prowadziła śledztwo.

  Gdyby któryś z organów był zainteresowany, dowody przekażę osobiście.
  Szczytem wszystkiego jest sprawa opisana przez "Gazetę Wyborczą": "Wystarczy twoje nazwisko, numer dowodu osobistego i PESEL, by wrobić cię w kredyt". Komornik nie sprawdzi, zajmie pensję, nie zważając na nic.

  Nieraz tak sobie myślę: dobrze, że w Polsce nie ma łatwego dostępu do broni, jak w USA, bo niejeden pokrzywdzony w porywie rozpaczy sam wymierzyłby krwawą sprawiedliwość. A przecież w państwie prawa tak czynić nie wypada.

  Jerzy Witaszczyk

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Państwo prawa?

  Sitek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Przeczytajcie, co dzisiaj napisał FAKT:
  Tak się robi majątek na starszych ludziach. Emerytowany kominiarz z Warlubia (woj. kujawsko-pomorskie) poręczył znajomej 700 złotych pożyczki Niestety...rozwiń całość

  Przeczytajcie, co dzisiaj napisał FAKT:
  Tak się robi majątek na starszych ludziach. Emerytowany kominiarz z Warlubia (woj. kujawsko-pomorskie) poręczył znajomej 700 złotych pożyczki Niestety trafili na lichwę. Oboje mają dziś do spłacenia ponad 100 tys. odsetek!
  Problemy Jana Sznajdera (77 l.), zaczęły się w 2001 roku po tym jak podżyrował kredyt dla chorej sąsiadki. Kobieta natychmiast potrzebowała drogich zagranicznych leków, bo chorowała na raka. – To było 700 złotych pożyczki, niewielka kwota – wspomina ze łzami w oczach emerytowany kominiarz. – Podsunęli papierki z drobnym druczkiem i podpisałem. Kto to wiedział ze będzie to lichwa? – mówi załamany pan Jan.
  700-złotowa pożyczka miała zostać według umowy spłacona w sześciu ratach. Sąsiadka zapłaciła pierwszą ratę, a następne w całości póżniej. W sumie 950 złotych. – Ponoć nie miała pieniędzy, a kiedy dostała pieniądze z pożyczki ze swojej pracy, to spłaciła wszystko – tłumaczy pan Jan.
  Jak się okazało spłata 950 złotych pożyczki nie wiązała się ze spłatą całego kredytu. Z umowy w jaką starsi ludzie zostali wmanewrowani wynikało, że za każdy dzień zwłoki w spłacaniu pożyczki naliczana jest kara 7 procent odsetek od głównej kwoty pożyczki!
  Komorniczka bez mrugnięcia okiem zabrała się za egzekucję długu. – Co miesiąc komornik zabiera mi i sąsiadce po kilkaset złotych emerytury. Mam niespełna tysiąc złotych kominiarskiej emerytury, jak zapłacę komornika, wykupię leki i opłacę rachunki, zostaje mi 150 złotych na życie. Latem odkładam na zimę i jem tylko pomidory i ogórki. Pomaga mi rodzina mojej zmarłej żony, bo tak nie dałbym rady – mówi płacząc pan Jan.
  Mimo że komornik wyegzekwował od emerytów 45 tysięcy złotych, to jeszcze na początku października zaplanował licytację mieszkania pana Jana. Komornik wycenił je na zaledwie ...26 tysięcy złotych. – To mniej niż kosztuje gara. Jak mnie wyrzucą z mieszkania nie mam gdzie się podziać. Pisałem wszędzie, ale sąd i prokuratura nic w tej sprawie nie zrobiła – skarży się Sznajder I dodaje, że jak tak dalej pójdzie odbierze sobie życie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Państwo lewa a nie prawa

  Mar (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Następny przykład dotyczący Łodzi: Oszuści podszywają się pod Państwową Inspekcję Pracy i pod jej nazwą rozsyłają do przedsiębiorców wezwanie do zapłaty. Za wydanie certyfikatu z zakresu BHP żądają...rozwiń całość

  Następny przykład dotyczący Łodzi: Oszuści podszywają się pod Państwową Inspekcję Pracy i pod jej nazwą rozsyłają do przedsiębiorców wezwanie do zapłaty. Za wydanie certyfikatu z zakresu BHP żądają kwoty w wysokości 185 złotych.
  Osoby, który dostały pismo wzywające do zapłaty, pod żadnym pozorem nie powinny jej uiszczać. Od razu natomiast powinny zgłosić sprawę na policję. To zwyczajne oszustwo i próba wyłudzenia pieniędzy.
  Wezwanie do zapłaty jest podparte fikcyjnymi przepisami. Państwowa Inspekcja Pracy nie wydaje bowiem certyfikatów, które rzekomo miałyby być potrzebne podczas kontroli. Uczestnikom szkoleń - również tych z zakresu BHP - za darmo wręczane są dyplomy.
  Do głównego inspektora pracy trafiło już 10 skarg. W związku z działalności oszustów sprawę prowadzą prokuratury w Krakowie, Bydgoszczy, Łodzi i Łomży.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Przykład idzie z góry.

  ksantypa_222

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za przestępstwa dokonywane tuż pod nosem naszej ukochanej władzy, w skrajnym przypadku – odpowiedzialność polityczna. Takie postawienie sprawy deprawuje...rozwiń całość

  Brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za przestępstwa dokonywane tuż pod nosem naszej ukochanej władzy, w skrajnym przypadku – odpowiedzialność polityczna. Takie postawienie sprawy deprawuje przestępców pomniejszego kalibru. Kradnij wszystko, co posiada jakąkolwiek wartość. I tak nie poniesiesz za to odpowiedzialności karnej, nie utracisz zdobytego majątku, bo prawo na to nie pozwala. Niedawno wyczytałam, że w Polsce jest ponad trzydziestotysięczna kolejka przestępców do odbycia kary więzienia. Muszą poczekać, aż będzie dla nich miejsce w zakładzie karnym.
  95% Polaków to katolicy, którzy ściśle przestrzegają przykazania „NIE KRADNIJ”
  Niestety, powszechna nauka religii w szkołach i przedszkolach nie przynosi pożądanych efektów.
  Polak jeśli nie oszuka swego bliźniego to jest człowiekiem nieszczęśliwym.
  Właśnie zbieramy owoce pracy wszystkich rządów od roku 1989.

  "Wystarczy twoje nazwisko, numer dowodu osobistego i PESEL, by wrobić cię w kredyt". „Komornik nie sprawdzi, zajmie pensję, nie zważając na nic.”

  Ciekawe, kto w Polsce uniemożliwi tego typu przekręty? Może ABW? Mają tam chyba odpowiednich informatyków, którzy są w stanie namierzyć każdego?
  Na razie: Obywatelu chroń swój dowód osobisty niczym źrenicę w oku. Niewidzialna ręka rynku weźmie kredyt na twoje konto. Spłacisz wszystko co do złotówki, nikt Ci nie pomoże!

  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A to ciekawe...

  rambo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  ...jakie dwa czopki doodbytnicze i za co postawili ci 2 minusy? Stawiam hipotezę, że zrobili to ze złości, bo swoimi prymitywnymi mózgami nie mogą zrozumieć, co napisałaś.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo