Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi ma już 90 lat

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej, która powstała w podzięce za cud nad Wisłą, obchodzi swoje 90-lecie. Z tej okazji pojawi się tablica poświęcona zgładzonemu w Dachau ks. Dominikowi Kaczyńskiemu

Uroczysta msza święta z okazji 90-lecia parafii Matki Boskiej Zwycięskiej, odprawiona przez ks. abp. Marka Jędraszewskiego, zacznie się w najbliższą niedzielę o godzinie 12.30 w sanktuarium przy ulicy Łąkowej.

Podczas nabożeństwa odbędzie się konsekracja nowego ołtarza głównego oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej księdza Dominika Kaczyńskiego, który był twórcą parafii i jej pierwszym proboszczem.

Niestety, jego losy były tragiczne. Podczas drugiej wojny światowej został z dwoma wikariuszami aresztowany przez niemieckich okupantów. Następnie wszyscy zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego w Dachau i tam zamordowani.

Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi zostanie odnowiony. Prace zaczną się niebawem

- Granitowa tablica w formie krzyża pojawi się w bocznej nawie. Pod nią znajdzie się urna z ziemią z Dachau. Otóż podczas pielgrzymki ogólnopolskiej do Dachau razem z parafianami, wśród których byli członkowie rodziny księdza Kaczyńskiego, zebraliśmy ziemię z miejsca męczeńskiej śmierci założyciela naszej parafii - mówi ksiądz Tadeusz Weber, proboszcz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi.

Powstanie parafii i świątyni wiąże się z inwazją Armii Czerwonej w 1920 roku. Gdy wydawało się, że bolszewicy podbiją całą Polskę, łodzianie zgromadzeni na błagalnym nabożeństwie złożyli ślubowanie, że jeśli Bóg da zwycięstwo i uratuje ojczyznę, to oni w podzięce wybudują kościół-pomnik. I tak się stało. Po odparciu najeźdźców łodzianie mogli pomyśleć o budowie świątyni. Przełom nastąpił w 1926 roku, gdy ksiądz biskup Wincenty Tymieniecki ustanowił nową parafię i poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła, który - na razie bez wieży - ukończono w 1938 roku.

Kościół na Widzewie został konsekrowany

Ozdobą wnętrz świątyni stała się wspaniała płaskorzeźba wykonana przez znakomitego malarza i rzeźbiarza wileńskiego Ludomira Sleńdzińskiego. Część górna przedstawia Bogurodzicę depczącą smoka, zaś część dolna nawiązuje do Bitwy Warszawskiej: ukazuje oddział polskich żołnierzy prowadzony przez księdza Ignacego Skorupkę. Między obu częściami jest wstęga z napisem: „Dzięki Ci, Matko, za cud nad Wisłą”.

Podczas wojny kościół został zdewastowany, bowiem okupanci zamienili go w zakład produkujący odzież wojskową. Po wojnie parafianie przystąpili do odnowienia wnętrz świątyni i budowy wieży z dzwonami, którą ukończono w 1950 roku.

Dziś to jeden z ciekawszych i piękniejszych kościołów w Łodzi. I nic dziwnego, gdyż autorem projektu był czołowy architekt przedwojenny: Józef Kaban-Korski. Wzrok przyciąga oryginalna bryła świątyni o znakomitych proporcjach i szlachetnych dekoracjach, jak kolumny, płaskorzeźby i taras z balustradą.

Dzięki wsparciu z budżetu miasta i z urzędu marszałkowskiego w ubiegłym roku udało się wyremontować fasadę świątyni z kolumnami, balustradą i płaskorzeźbą nad tarasem przedstawiającą koronowanie Matki Boskiej.

W tym roku rusztowania pojawiły się od strony trasy W-Z, bowiem - jak nas poinformował ksiądz Weber - dzięki dotacji w wysokości 90 tysięcy złotych z budżetu miasta zostanie odnowiona elewacja południowa.

Pożar zabytkowego kościoła w Mileszkach. Tak zapamiętamy perłę Łodzi

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 23-29 maja 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki