Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Źródliska II w Łodzi usycha. Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadzi badania dendrologiczne

Wiesław Pierzchała
Grzegorz Gałasiński
Rozkręca się akcja ratowania zabytkowego i unikatowego parku Źródliska II będącego pomnikiem przyrody i najstarszym parkiem w Łodzi.

W parku zostanie wykonanych sześć odwiertów na głębokość sześć metrów każdy. Specjaliści postarają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w parku Źródliska II u zbiegu ulic Targowej i Fabrycznej zaczęły usychać drzewa, zaś woda w jednym stawie zupełnie wyschła. Wszystko wskazuje na to, że w parku obniżył się poziom wód gruntowych. Dlaczego?

Najpierw pojawiły się sugestie, że to z powodu budowy trasy W-Z, jednak wykonawcy robót twierdzą, że jest to niemożliwe. Mowa też była o melioracji wilgotnych terenów w rejonie ulicy Fabrycznej. Jednak ostatnio sugeruje się, że przyczyną może być opróżnienie dużego stawu, tzw. Stawu Młyńskiego, przy ulicy Przędzalnianej.

- Jest to możliwe, bowiem lustro wody obniżyło się bardzo także w stawie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej - przypuszcza Wojciech Szygendowski, wojewódzki konserwator zabytków w Łodzi.

Wodę ze stawu spuszczono, aby go oczyścić i przygotować do wpuszczania wody z odwadniania terenu budowy Dworca Fabrycznego.

Jak nas poinformował Grzegorz Gawlik z biura prasowego prezydenta Łodzi, obecnie staw jest napełniony do połowy. Aby go napełnić całkowicie, niezbędne jest pozwolenie wodnoprawne. Aby je uzyskać, trzeba wykonać operat wodnoprawny.

- Za sporządzenie tego operatu, na który czekamy, odpowiedzialne jest konsorcjum Torpol - Astaldi, które odprowadza wodę z odwodnienia budowy dworca - wyjaśnia Grzegorz Gawlik.

Tymczasem Maria Kaczmarska, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi, zapewniła nas, że wkrótce w parku zostaną wykonane wspomniane odwierty, które - w połączeniu z badaniami dendrologicznymi - odpowiedzą na pytanie, dlaczego obniżył się poziom wody i schną drzewa.

Pani rzecznik zaznaczyła też, że schną młodsze drzewa, zaś te starsze, będące pomnikami przyrody, nie są zagrożone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki