Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paszporty covidowe po 270 dniach stracą ważność. W regionie łódzkim prawie milion zaszczepionych może być zaskoczona przy kontroli!

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Paszporty covidowe będą ważne krócej.
Paszporty covidowe będą ważne krócej. adam jankowski / polska press
Paszporty covidowe będą ważne krócej. Kto chce ich użyć po 1 lutego powinien dobrze sprawdzić ich ważność, bo może być zatrzymany na granicy. Ten problem dotyczy prawie miliona mieszkańców Łódzkiego.

Paszporty covidowe stracą ważność już po 270 dniach

Od 1 lutego skraca się ważność tzw. paszportów covidowych. Uprawniające do podróży zagranicznych Unijne Certyfikaty COVID-19 od tego dnia będą ważne już tylko 270 dni, czyli około dziewięć miesięcy, a nie jak do tej pory przez rok od daty pełnego zaszczepienia lub dawki przypominającej. Na dodatek zmiana dotyczy nie tylko nowych paszportów, także dokumenty wydane wcześniej szybciej stracą ważność.

To decyzja Unii Europejskiej, Polska musi się do niej dostosować. Na dodatek łatwo się przy tym zgubić, bo dokument będzie cały czas ten sam. Jak wyjaśniła to w komunikacie prasowym Komisja Europejska data na dokumencie nie będzie zmieniona. Ale czytniki na lotniskach i granicach będą przestawione tak, by certyfikaty starsze niż 270 dni uważać za nieaktualne.

To może być spore zaskoczenie dla osób, które wiosną ubiegłego roku dostały paszporty covidowe ważne na rok. Osoby zaszczepione przed majem zeszłego roku już 1 lutego znów nie będą mieć ważnych paszportów.

Prawie milion mieszkańców Łódzkiego nie śpieszy się do trzecie dawki

W sumie problem skróconych paszportów dotyczy prawie miliona mieszkańców regionu łódzkiego. Do tej pory w pełni zaszczepiło się ponad 1,3 mln dorosłych, czyli około 65 proc. Zdecydowana większość szczepiła się wiosną 2021 i może już przyjąć dawkę przypominającą. Ale nie wszyscy się z tym spieszą. Zaledwie 460 tys. mieszkańców Łódzkiego, czyli 23 proc. dorosłych. To oznacza, że około 850 tys. mieszkańców nie pofatygowała się po tzw. booster.

Widać wyraźnie, że entuzjazm do kolejnych szczepień zmalał. Z jednej strony zaszczepieni nawet bez dawki przypominającej chorują lżej i rzadziej umierają. Z drugiej nie każdy ma ochotę na kolejne objawy poszczepienne.

- Myślałam, że zaszczepię się raz i będę mieć sprawę z głowy. Teraz widzę, że szczepić się trzeba będzie w kółko. Miałam gorączkę po pierwszym szczepieniu, nie chcę tego znowu powtarzać – mówi pani Joanna z Łodzi.

Nowe regulacje mają zachęcić do przyjmowania dawki przypominającej. Część zaszczepionych będzie musiała to zrobić, jeśli będzie chciała wjechać do innego kraju UE.

Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ apeluje, by planując podróż mieć na uwadze zmianę przepisów. - Przed wyjazdem za granicę warto wcześniej sprawdzić ważność swojego paszportu covidowego, żeby na granicy nie było zaskoczenia – radzi.

Decyzja o skróceniu ważności paszportów covidowych związana jest z nowymi badaniami naukowymi z których wynika, że szczepionki są skuteczne, ale ich siła ochronna wraz z upływem czasu maleje.

Dawka przypominająca, czyli tzw. booster w Polsce dostępna jest dla wszystkich w pełni zaszczepionych osób mających co najmniej 18 lat. Dla pacjentów szczepionych preparatami firm Pfizer, Moderna i Astra Zeneca trzecia dawka dostępna jest w pięć miesięcy od pełnego zaszczepienia, dla osób szczepionych jednodawkowym preparatem Johsnon&Johnson dostępna jest już w dwa miesiące po zastrzyku. Jako booster dostępne są tylko szczepionki mRNA Pfizer i Moderna, także dla osób, które szczepiły się innymi preparatami.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki