Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. W Częstochowie modliło się kilkuset kibiców z całej Polski. Mamy zdjęcia

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Udostępnij:
Na Jasnej Górze odbyła się 14. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców, w której udział brało kilkuset fanów z całej Polski. Pielgrzymce w tym roku przyświeca hasło "Polonia semper fidelis" ("Polska jest zawsze wierna"). Po mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu poświęcono flagi i szaliki klubowe i zorganizowano spotkanie z prezesem Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Karolem Nawrockim.

14. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

Pomysłodawcą pielgrzymki kibiców na Jasną Górę był Tadeusz Duffek, kibic gdańskiej Lechii, który zmarł 21 października 2005 roku po ciężkiej chorobie. Swój pomysł zaszczepił ks. Jarosławowi Wąsowiczowi, salezjaninowi, który napisał książkę „Biało-Zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców Lechii Gdańsk 1981-1989”.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pierwsza pielgrzymka kibiców na Jasną Górę odbyła się w 2009 r. Wg założeń organizatorów pielgrzymki jednym z jej celów jest także pokazanie, że sport i kibicowanie nie koliduje z wyznawaną wiarą i może przyczynić się do wzajemnego zrozumienia i szacunku.

W ubiegłym roku pielgrzymka z powodu koronawirusa odbyła się w zmienionej formie. Wzięli w niej udział tylko przedstawiciele poszczególnych klubów, za to w całej Polsce zorganizowano kilkadziesiąt mszy świętych dla kibiców. W tym pielgrzymka odbyła się w reżimie sanitarnym, ale uczestników było znacznie więcej niż przed rokiem, chociaż mniej niż w latach przed pandemią.

Nie przeocz

- Jestem drugi raz na pielgrzymce, pierwszy raz byłem w 2020 roku - mówi pan Andrzej z Oławy, od 30 lat kibic Śląska Wrocław. - Modlimy się tutaj zarówno we własnych intencjach, jak i tych kibicowskich i sportowych. Ważnym elementem jest poświęcenie szalików. Przyjeżdżam tutaj, bo jestem wierzący i jestem patriotą.

Pan Piotr jest kibicem Chrobrego Głogów. Był na większości pielgrzymek. - Przyjeżdżam się pomodlić w intencjach własnych i Ojczyzny - mówi pan Piotr.

- I o awans Chrobrego do Ekstraklasy - dopytujemy.

- Nam to nie jest potrzebne na razie, bo nie mamy odpowiedniego stadionu na Ekstraklasę - mówi pan Piotr, który chwali sobie atmosferę, która towarzyszy pielgrzymce.

- W tym roku pielgrzymka wygląda inaczej niż przed rokiem, kiedy pandemia znacznie ograniczyła pielgrzymkę. Wówczas na Jasnej Górze byli tylko przedstawiciele klubów, ale w całej Polsce udało się zorganizować 40 mszy świętych, co też było ważnym wydarzeniem. Nie przerwaliśmy naszego pielgrzymowania i go nie przerwiemy, dopóki będą patriotyczni kibice, to będziemy zawierzać nasze sprawy i sprawy naszej Ojczyzny Matce Boskiej. Tegorocznej pielgrzymce przyświeca hasło "Polonia Semper Fidelis" - chcemy być wierni ideom, które były ważne dla wielu pokoleń Polaków - mówi. ks. dr Jarosław Wąsowicz, organizator pielgrzymki. Marzeniem sportowym księdza Wąsowicza jest, aby "Lechia Gdańsk była mistrzem świata".

Z kibicami po mszy świętej spotkał się prezes IPN, dr Karol Nawrocki, który przyjeżdżał na Jasną Górę jeszcze w roli kibica. Od lat jest fanem Lechii Gdańsk, a antykomunistyczna postawa kibiców tego klubu w latach 80. odegrała ważną rolę w jego życiu. - To wielkie dzieło ks. Wąsowicza, że kibice zwaśnionych klubów spotykają się tutaj na Jasnej Górze i wspólnie się modlą. To dowód wielkiego miłosierdzia i pokoju - mówi prezes IPN.

Musisz to wiedzieć

Prezes Karol Nawrocki podkreślał, że pielgrzymka ma również wymiar historyczno-patriotyczny. Na Jasną Górę prezes IPN przyjechał, aby przedstawić kibicom nieoczywistych polskich bohaterów XX wieku. Karol Nawrocki dodawał, że kibice wielokrotnie udowodnili swój patriotyzm i szacunek dla historii.

- To nie jest dla nas kolejny kibicowski wyjazd, tak chciałoby wielu, którzy źle życzą naszej pielgrzymce, którym nasza modlitwa w tym miejscu, od początku się nie podobała i ich drażniła. Każdy wie, jak wiele spraw w życiu zostało uporządkowanych tutaj, jak wiele cudów dokonało się w naszych sercach. Owocem tej pielgrzymki jest Eucharystia i spowiedź święta - zauważył na początku kazania ks. Wąsowicz cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Potem wyjaśniał przesłanie tegorocznego spotkania. - „Polonia semper fidelis” wiąże się z ideą przedmurza chrześcijaństwa, Polska prawowierna córa Kościoła, była określana mianem niezłomnego muru całej Europy. Wydaje się, że i dzisiaj odgrywamy taką rolę - mówił kaznodzieja. Podkreślał, że „nasza historia uczy nas, że zawsze kiedy byliśmy wierni niezmiennym wartościom płynącym z Ewangelii, potrafiliśmy pokonać największe trudności, powracać na mapy świata, gdy wielkie mocarstwa z nich nas wymazywały na długie lata, odzyskiwać wolność, która wydawała się poza naszym zasięgiem, przenosić wiarę w kolejne pokolenia, pomimo programowej i bezpardonowej walki z Kościołem w czasach zaborów, a później brunatnej i czerwonej okupacji”.

Na koniec kibice odpalili race pod Jasną Górą, odśpiewali hymn. Policja nie odnotowała poważnych incydentów.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mistrzostwa w Polsce zwiększą popularność strzelectwa i rugby

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
biskup mlode-laski
Ale czy zabrali ze soba Kaczana? Ten stary balwan nadaje sie tylko do glaskania swojego kota.
G
Gość
W programie między innymi szybki kurs fryzjerstwa pod tytułem fryzura "na zero" i poświęcenie kijów bejsbolowych.

Amen . . .
G
Gość
8 stycznia, 21:30, Igma:

Dewaluacja znaczenia pielgrzymki dla wierzących.

Może tak pielgrzymka do Częstochowy; Cór Koryntu, Tirówek, Cichodajek i innych

Masażystkę pod wezwaniem Magdalenek.

Dokładnie. A też i złodziei oszustów

I
Igma
Dewaluacja znaczenia pielgrzymki dla wierzących.

Może tak pielgrzymka do Częstochowy; Cór Koryntu, Tirówek, Cichodajek i innych

Masażystkę pod wezwaniem Magdalenek.
G
Gość
8 stycznia, 17:49, Gość:

Brawo kibice Polscy patrioci, tak trzymać, to Wy jesteście ostoją Narodu.

A co to ma wspólnego z panem Bogiem, przykazaniem miłości itp?

G
Gość
8 stycznia, 17:49, Gość:

Brawo kibice Polscy patrioci, tak trzymać, to Wy jesteście ostoją Narodu.

Człowieku ogarnij ortografię! Pisanie przymiotników i rzeczowników z wielkiej litery wcale im nie dodaje potęgi, a wręcz umniejsza Twojej "polskości".

Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie