Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Edelman, wybitny operator filmowy, odsłoni wkrótce swoją gwiazdę w łódzkiej alei sławy

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Michal Rogala / Polskapresse
Gwiazda Pawła Edelmana, jednego z najbardziej cenionych w świecie polskich operatorów, zostanie odsłonięta 12 września o godz. 13 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 70. Urodzony w Łodzi artysta będzie oczywiście uczestnikiem uroczystości.

Paweł Edelman był nominowany do Oscara oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej za niezapomniane zdjęcia do „Pianisty” Romana Polańskiego, został nagrodzony między innymi na Festiwalu Camerimage, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jest zdobywcą Cezara, Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej, Złotej Kaczki. Współpracował z najważniejszymi twórcami kina polskiego: Andrzejem Wajdą, Robertem Glińskim, Władysławem Pasikowskim, Jerzym Stuhrem, Markiem Kondratem czy wspomnianym Romanem Polańskim.

Urodził się w 1958 roku w Łodzi, gdzie ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim, specjalizując się w teorii i historii filmu, oraz Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, gdzie obecnie wykłada sztukę operatorską. W 1999 roku zajmujące się show-businessem amerykańskie pismo „Variety” uznało go za jednego z dziesięciu najbardziej obiecujących operatorów młodego pokolenia. W pełni te oczekiwania potwierdził.

Paweł Edelman w 1985 roku zrealizował zdjęcia do etiudy „Z Galerii” Władysława Pasikowskiego. Ten siedmiominutowy obraz zapoczątkował długą współpracę operatora z reżyserem. Jej efektem był zrealizowany sześć lata później „Kroll”, pełnometrażowy debiut Pasikowskiego. Obaj twórcy zostali nagrodzeni statuetkami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rok później razem zrealizowali kultowe „Psy”.

W 1992 roku Edelman zrealizował zdjęcia do polsko-francuskiego horroru „Listopad” w reżyserii Łukasza Karwowskiego, a dwa lata później wyjechał do Japonii kręcić „Nastazję” - filmową adaptację „Idioty” Dostojewskiego. Tym dziełem rozpoczęła się wieloletnia współpraca z Andrzejem Wajdą, z którym potem zrealizował takie filmy jak „Zemsta”, „Pan Tadeusz”, „Katyń”, „Tatarak”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” czy „Powidoki”.

Do końca lat 90. Paweł Edelman z Władysławem Pasikowskim nakręcił drugą część „Psów”, „Słodko gorzki”, „Demony wojny wg Goi”, „Operację Samum”. Jednak to sukces „Pianisty” Romana Polańskiego przyniósł operatorowi rozgłos i sławę poza granicami kraju. Za zdjęcia do tego filmu otrzymał w 2003 roku Cezara - nagrodę Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej. W tym samym roku „Pianista” przyniósł operatorowi m.in. trzy znaczące nominacje: do Oscara, do Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów (ASC) oraz Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej (BAFTA). Edelman stworzył z Polańskim także „Olivera Twista”, „Autora widmo”, „Rzeź”, „Wenus w futrze”, „Prawdziwą historię” oraz „Oficera i szpiega” z kolejną nominacją do Cezara.

W 2005 roku Paweł Edelman został uhonorowany Hollywoodzką Nagrodą Filmową w kategorii Operator Roku. W 2011 roku otrzymał Nagrodę za całokształt przyznawaną przez Europejską Federację Operatorów Filmowych IMAGO, zaś w 2014 roku Nagrodę Marburger Kamerapreis dla operatora filmowego przyznawaną przez Uniwersytet w Marburgu w Niemczech oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”.

Fundatorem gwiazdy jest Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Po uroczystości odbędzie się otwarte spotkanie z Pawłem Edelmanem w Klubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki