Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paweł Gabara deklaruje gotowość powrotu na stanowisko dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Paweł Gabara został odwołany ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w czerwcu 2017 roku
Paweł Gabara został odwołany ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w czerwcu 2017 roku Grzegorz Gałasiński
Paweł Gabara napisał do marszałka województwa łódzkiego pismo z oceną sytuacji prawnej oraz ponowioną deklaracją natychmiastowego powrotu do pełnienia obowiązków dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi. Urząd Marszałkowski zaś czeka na rozstrzygnięcie postępowania przed sądem pracy.

- W ocenie prawników do końca obecnego sezonu nie można powołać nowego dyrektora - twierdzi Paweł Gabara. - W uzasadnieniu wyroku NSA w sprawie powołania pełniącego obowiązki dyrektora sąd stwierdza, iż na stanowisku dyrektora nie ma wakatu oraz że postępowanie przed sądem pracy nie może zmienić stanu administracyjnoprawnego po rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody łódzkiego i prawomocnym wyroku NSA. Nieuzasadnione jest zatem niewykonanie prawomocnego wyroku NSA przez Zarząd Województwa Łódzkiego.

Przypomnijmy, że Paweł Gabara w czerwcu 2017 roku został odwołany ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego przez Zarząd Województwa Łódzkiego. W wydanym komunikacie urząd twierdził: „Podstawowym powodem dymisji Pawła Gabary były złe wyniki finansowe placówki. Łódzka Opera była zadłużana”. Trzy miesiące później zarząd powierzył obowiązki dyrektora Krzysztofowi Marciniakowi, który obecnie piastuje stanowisko zastępcy dyrektora ds. artystycznych.

PEŁNĄ TREŚĆ PISMA PAWŁA GABARY DO MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO PRZECZYTASZ NA NASTĘPNEJ STRONIE...
"Szanowny Panie Marszałku,
mając na względzie, że zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r., poz. 913) marszałek województwa jest kierownikiem urzędu marszałkowskiego, zwierzchnikiem służbowym pracowników tego urzędu i kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, a tym samym wykonuje uprawnienia pracodawcy względem Dyrektora Naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi, ponownie zwracam się o dopuszczenie do wykonywania pracy na ww. stanowisku.
Pragnę wskazać, że w świetle prawomocnych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 kwietnia 2018 r. (II OSK 565/18) i 6 czerwca 2018 r. (II OSK 879/18) pozostaję powołany do piastowania funkcji dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi. Oba te wyroki z mocy art. 170 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (jedn. tekst: Dz. U. z 2018 r., poz. 1302) wiążą Zarząd Województwa Łódzkiego jako stronę postępowań, w których zostały wydane.
Jednocześnie należy mieć na względzie, że jak zaznaczył Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu ww. wyroku z 6 czerwca 2018 r., źródłem stosunku prawnego, z którego wynika kompetencja do kierowania instytucją kultury, nie jest oświadczenie woli pracodawcy, lecz akt z zakresu administracji publicznej podlegający nadzorowi administracyjnemu wojewody i nadzorowi sądowoadministracyjnemu. Oznacza to zatem, że kwestia stosunku pracy Dyrektora Naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi ma drugorzędne znaczenie dla kierowania tą instytucją kultury, podobnie jak wynik postępowania toczącego się przed Sądem Pracy. Tak długo bowiem, jak trwa kadencja dyrektora instytucji kultury, niemożliwe jest powołanie innej osoby do pełnienia tego stanowiska, czemu dobitnie dał wyraz w ww. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny. Innymi słowy, niezależnie od wyniku sprawy pracowniczej w przedmiocie ustalenia istnienia stosunku pracy i dopuszczenia do wykonywania pracy, Zarząd Województwa Łódzkiego do końca mojej kadencji w 2019 r. nie jest uprawniony do powołania innej osoby do pełnienia funkcji Dyrektora Naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi.
Tym samym, w celu zapewnienia stanu zgodności z prawem i zastosowania się do wskazań orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego, formułuję powyższą prośbę o dopuszczenie mnie do piastowania funkcji dyrektorskiej. Wniosek taki pozostaje również o tyle uzasadniony, że jak wynika z informacji uzyskanej przeze mnie podczas uczestnictwa w dwóch rozprawach przed Sądem Rejonowym dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi, X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz bezpośrednio z Teatru Wielkiego w Łodzi, cały czas prowadzona jest ewidencja czasu mojej pracy (jak należy rozumieć na podstawie art. 149 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy – jedn. tekst: Dz. U. z 2018 r., poz. 917), a zatem jestem niezmiennie traktowany jak pracownik. Ponadto, jak deklaruje przed ww. Sądem adwokat mający reprezentować Teatr Wielki w Łodzi, Pan Krzysztof Marciniak, któremu Zarząd Województwa Łódzkiego powierzył stanowisko mojego pierwszego zastępcy, wyraża ubolewanie z powodu mojej nieobecności w Teatrze Wielkim w Łodzi i konieczności tymczasowego sprawowania kierownictwa nad ww. instytucją kultury. Stąd też, kierując się dobrem Teatru Wielkiego w Łodzi oraz osób w nim zatrudnionych, a także dążąc do uchylenia zaistniałego impasu, wnoszę jak we wstępie pisma i pozostaję w stałej gotowości do świadczenia pracy jako Dyrektor Naczelny Teatru Wielkiego w Łodzi.
Z wyrazami szacunku, Paweł Gabara"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki