Pełnoletni uczeń usprawiedliwia się sam. Przypomina o tym...

  Pełnoletni uczeń usprawiedliwia się sam. Przypomina o tym Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. A jak jest w szkołach Łodzi i regionu?

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W I LO w Piotrkowie usprawiedliwienie może mieć formę oświadczenia pełnoletniego ucznia. Na kolejnych slajdach przykłady statutów szkół z województwa
  1/6
  przejdź do galerii

  W I LO w Piotrkowie usprawiedliwienie może mieć formę oświadczenia pełnoletniego ucznia. Na kolejnych slajdach przykłady statutów szkół z województwa łódzkiego - w tym piotrkowskiej "Jedynki". ©Dariusz Śmigielski

  Biuro Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), spytało Grzegorza Wierzchowskiego, Łódzkiego Kuratora Oświaty (ŁKO), o sytuację uczniów pełnoletnich. RPO podkreśla, że nie muszą oni przynosić do szkoły usprawiedliwień od rodziców.
  Adam Bodnar zajął się sytuacją uczniów pełnoletnich, ponieważ to jeden z tematów, które młodzież porusza podczas spotkań z RPO najczęściej.

  – „Pełnoletnia osoba powinna mieć prawo odmowy zgody na udzielanie informacji rodzicom o wynikach w nauce, usprawiedliwiania nieobecności, czy też dysponowania własnością” – napisał do kuratorów oświaty Mirosław Wróblewski, Dyrektor Zespołu RPO (w „dysponowaniu własnością” chodzi o przypadki rekwirowania uczniom smartfonów).

  List trafił również do ŁKO.
  Mirosław Wróblewski pyta w nim, czy kuratorzy oświaty odnotowali skargi na naruszanie praw uczniów pełnoletnich przez szkoły na podległym im terenie. I co robią w przypadku otrzymywania takich skarg.

  ŁKO udzielił odpowiedzi RPO 4 lutego. – Do Kuratorium Oświaty w Łodzi nie wpływają skargi na naruszenie praw uczniów pełnoletnich przez szkoły – poinformował nas w piątek (8 lutego) Grzegorz Wierzchowski.

  A my przejrzeliśmy statuty obowiązujące w znanych liceach ogólnokształcących z naszego regionu.

  W I LO w Łodzi „uczeń pełnoletni ma prawo zwrócić się do wychowawcy klasy z prośbą o usprawiedliwienie jego nieobecności ”. Przy zaznaczeniu, że „wychowawca na podstawie przedstawionej dokumentacji lub wyjaśnienia, podejmuje decyzję o usprawiedliwieniu bądź nieusprawiedliwieniu”. Podobnie jest w I LO w Piotrkowie.

  IX LO w Łodzi też zauważa, że część młodzieży świętowała już „osiemnastkę”. Ale – według statutu – „nagminne zwalnianie się przez pełnoletniego ucznia z zajęć, błahe powody planowanych nieobecności, uchylanie się od wypełnienia przyjętych wcześniej zobowiązań mogą skutkować niewyrażeniem przez wychowawcę zgody na opuszczenie szkoły”.

  Statut XXVI LO w Łodzi , opisując procedury usprawiedliwień, nie zauważa istnienia uczniów pełnoletnich. Za dziecko podpisuje się rodzic (choć jest „furtka”: że w przypadkach nieujętych statutem decyduje wychowawca z dyrektorem).

  Odpowiednie fragmenty statutów liceów, które wymieniliśmy, znajdziecie w naszej galerii zdjęć.

  Zobacz galerię

  Tak, czy inaczej, nie warto się zwalniać za często. Duży procent nieobecności to nieklasyfikowanie – konieczność zdawania testu z materiału z całego roku.

  Zobacz też: Jak upchnąć podwójny rocznik w szkołach?

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie mogłem przyjść bo pomagałem tacie chodzić po kolędzie.

  Uczeń (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dorosły człowiek nie może sam zwalniać się z pracy i usprawiedliwiać nieobecności

  kaśka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Potrzebne jest zwolnienie lekarskie lub ewentualnie uzgodnienie z szefem, a ten zwolni lub nie. I tak powinno być w szkole. Żadne tam "Staś był nieobecny z powodu przeziębienia" albo "Zosię bolał...rozwiń całość

  Potrzebne jest zwolnienie lekarskie lub ewentualnie uzgodnienie z szefem, a ten zwolni lub nie. I tak powinno być w szkole. Żadne tam "Staś był nieobecny z powodu przeziębienia" albo "Zosię bolał brzuch", tylko zwolnienie od lekarzazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie tak

  Tia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Skoro do tej pory matka może usprawiedliwiać 10-letniego Jasia, to czemu 18-letni Jan miałby nie mieć tej możliwości?
  Można oczywiście wprowadzić zakaz usprawiedliwiania zarówno przez matkę, jak i...rozwiń całość

  Skoro do tej pory matka może usprawiedliwiać 10-letniego Jasia, to czemu 18-letni Jan miałby nie mieć tej możliwości?
  Można oczywiście wprowadzić zakaz usprawiedliwiania zarówno przez matkę, jak i przez Jana ...tylko po co? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Usprawiedliwienie

  Chyba cie coś boli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Chyba sobie kobieto żartujesz, weź się w łeb kijem walinij

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo