Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pensja minimalna zmieni się dwukrotnie. Tyle teraz musi płacić Ci pracodawca - wyliczenia

Michał Sierek
Michał Sierek
O 210 złotych wzrosła pensja minimalna od stycznia 2022 roku. Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosi 3010 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa - 19.70 zł brutto. Osoby pobierające minimalne wynagrodzenie otrzymują jednak więcej "na rękę" dzięki zmianom podatkowym, które wprowadzono na początku roku (podniesiono kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych). Jak wpłynęło to na nasze pensje? Zobacz wyliczenia dla minimalnej płacy oraz przykładowych wyższych wynagrodzeń ▶▶Polska od dłuższego czasu zmaga się z bardzo wysoką inflacją, która w ostatnich miesiącach jest dwucyfrowa. Rząd w 2023 podniesie płacę minimalną aż dwukrotnie. Poinformowała o tym Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
O 210 złotych wzrosła pensja minimalna od stycznia 2022 roku. Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosi 3010 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa - 19.70 zł brutto. Osoby pobierające minimalne wynagrodzenie otrzymują jednak więcej "na rękę" dzięki zmianom podatkowym, które wprowadzono na początku roku (podniesiono kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych). Jak wpłynęło to na nasze pensje? Zobacz wyliczenia dla minimalnej płacy oraz przykładowych wyższych wynagrodzeń ▶▶Polska od dłuższego czasu zmaga się z bardzo wysoką inflacją, która w ostatnich miesiącach jest dwucyfrowa. Rząd w 2023 podniesie płacę minimalną aż dwukrotnie. Poinformowała o tym Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Michał Sierek
3010 złotych brutto wynosi obecnie pensja minimalna w Polsce. Z powodu bardzo wysokiej inflacji realna wartość naszych wypłat maleje - najbardziej odczuwają to właśnie najmniej zarabiający. Zgodnie z zapowiedzią płaca minimalna w przyszłym roku ma być podwyższana dwukrotnie. Informacje na temat obowiązującej płacy minimalne znajdziesz w artkule. Z kolei w galerii zamieszczamy wyliczenia dla pensji minimalnych i wyższych wynagrodzeń - sprawdź, ile zyskujesz netto na zmianach podatkowych.

Wideo: Pola Negri - gwiazda z Lipna, która podbiła Hollywood

od 16 lat

O 210 złotych wzrosła pensja minimalna od stycznia 2022 roku. Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosi 3010 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa - 19.70 zł brutto. Osoby pobierające minimalne wynagrodzenie otrzymują jednak więcej "na rękę" dzięki zmianom podatkowym, które wprowadzono na początku roku (podniesiono kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych). Jak wpłynęło to na nasze pensje?

Płace w 2022 roku. Ile zyskujesz w skali roku?

Ile zyskasz rocznie? Oto, jak na wynagrodzenia netto Polaków wpłynęły zmiany podatkowe.

Wyliczenia, które prezentujemy w galerii, zrobiliśmy na podstawie oficjalnego, zaktualizowanego kalkulatora wynagrodzeń, który znajduje się na rządowych stronach. Uwzględnia on zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu" i pozwala sprawdzić, jaka jest różnica w pensji netto w 2022 roku w porównaniu do pensji sprzed zmian podatkowych.

Dla naszych wyliczeń przyjęliśmy, że pracownik:

  • otrzymuje jednakowe wynagrodzenie co miesiąc
  • nie pracuje poza miejscem zamieszkania
  • przysługuje mu kwota zmniejszająca należny podatek (złożono PIT-2)

Płaca minimalna netto

Podwyżka pensji do 3010 złotych brutto oznacza, że "na rękę" pracownik dostawałby na poprzednich zasadach ok. 2210 złotych. Jednak jeśli wynagrodzenie przeliczymy z uwzględnieniem zmian podatkowych w ramach "Polskiego Ładu", to minimalna pensja netto wyniesie już ponad 2363,56 zł.

Warto wiedzieć:
W świetle obowiązującego prawa, do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się:
▶ dodatku za pracę w nadgodzinach;
▶ nagrody jubileuszowej;
▶ odprawy emerytalnej;
▶ odprawy rentowej.

Będą kolejne zmiany podatkowe

Prawo i Sprawiedliwość szykuje kolejne duże zmiany podatkowe. Jedną z ważniejszych ma być obniżenie PIT z 17 na 12 procent. Jeśli rządząca partia przegłosuje wszystkie zmiany, mają one wejść w życie już w lipcu.

Polska od dłuższego czasu zmaga się z bardzo wysoką inflacją, która w ostatnich miesiącach jest dwucyfrowa. Rząd w 2023 podniesie płacę minimalną aż dwukrotnie. Poinformowała o tym Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Sprawdź

Nie każdy zawał serca musi objawiać się mocnym bólem w klatce piersiowej i utratą przytomności. Objawy tak zwanego cichego zawału serca nie muszą być tak oczywiste. Co powinno Cię szczególnie zaniepokoić, na jakie objawy powinieneś zwrócić uwagę?Przeczytaj ▶▶

To może być cichy zawał serca. Nie lekceważ takich objawów -...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pensja minimalna zmieni się dwukrotnie. Tyle teraz musi płacić Ci pracodawca - wyliczenia - Express Bydgoski

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki