Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PERŁA REGIONU: Inowłódz i okolice (nr 17)

Dagmnara Kubczak
Kościół św. Idziego, ruiny zamku kazimierzowskiego, bliskie sąsiedztwo rzeki Pilicy, a także bogate w zieleń tereny Spalskiego Parku Krajobrazowego - to niektóre atuty niewielkiego, ale urokliwego Inowłodza, miasteczka położonego na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego. Miasteczka, które należy do najstarszych miejscowości w Polsce.

Mało kto wie, że pierwsze zapiski o Inowłodzu pochodzą z 1145 roku. Wówczas pisano w nich o karczmie, komorze celnej i kościele, który do dziś jest najbardziej charakterystycznym punktem Inowłodza. Jedno z podań głosi, że dzięki kąpielom w źródle bijącym ze wzgórza, na którym stanął kościółek św. Idziego, poczęto Bolesława Krzywoustego. Ale to nie on sprawił, że Inowłódz stał się znaczącą miejscowością w XIV wieku w kraju. To król Kazimierz Wielki podjął decyzję, że stanie tutaj zamek murowany, który później co najmniej sześć razy odwiedzał Władysław Jagiełło.

Ruiny zamku cieszą się popularnością do dziś. Zwłaszcza, że od kilku lat władze gminy dążą do częściowego zrekonstruowania zamku. Oczy zwiedzających ucieszy już zmodernizowana część ośmiobocznej wieży, która w przyszłości ma stać się tarasem widokowym. Nowe oblicze zyskają również ruiny zamku. Całość okrążać będzie fosa. Na terenie zamku będą też działać punkt informacji turystycznej, ośrodek kultury, a także biblioteka i sale wystawowe.
Czym jeszcze turystów kusi Inowłódz? Z ruin zamku do Ośrodka Sportu i Rekreacji, położonego nad samą Pilicą, prowadzi trakt spacerowy. Po drodze, tuż za mostem warto wejść do żydowskiej synagogi, którą dziś zaadaptowano na sklep.

Punktem obowiązkowym każdej wycieczki są również kościół św. Idziego, który oprócz sakralnych pełnił niegdyś także funkcje obronne i kościół pw. św. Michała Archanioła pochodzący z 1512 roku.

Inowłódz, gdzie lubił przebywać Julian Tuwim, to również bogactwo malowniczych krajobrazów. Za miejscowością rozciągają się lasy spalskie położone po obu brzegach Pilicy, które tworzą rezerwat przyrody. Ozdobą rezerwatu są dęby, których obwód dochodzi nawet do 4 m. Okoliczne lasy to również wymarzone miejsce dla grzybiarzy i myśliwych.
Atrakcji turystycznych nie brak też w pobliskim Zakościelu, wsi turystycznej, gdzie wrażeń z pewnością nie brakuje turystom spływającym rzeką Pilicą.

Na nudę nie będą też narzekać miłośnicy sztuki. Przez całe lato Galeria Atelier w Inowłodzu na Simcinowie zaprasza na wystawy letnie. Do końca wakacji swoje prace pokaże tam kilku artystów z całego kraju. Oglądać tam już można m.in. makramy, koronki, a wkrótce tkaniny artystyczne czy fotografie z wyprawy do Hiszpanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki