Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PERŁA REGIONU: Ruiny zamku w Besiekierach z ok. 1500 r. (nr 63)

Agnieszka Jędrzejczak
Będąc w gminie Grabów (powiat łęczycki), nikt nie powinien pominąć zwiedzenia ruin zamku w Besiekierach. Do naszych czasów dotrwał jedynie obwód murów, fragmenty domu mieszkalnego oraz 18-metrowy fragment wieży bramy wjazdowej.

Budowla, wybudowana prawdopodobnie na przełomie XV i XVI stulecia, pierwotnie mieściła się na sztucznie usypanym kopcu, otoczonym wodą. Do budowy zamku budowniczy użyli cegły, do fundamentów natomiast kamieni. W skład budowli wchodził mur obwodowy i ulokowany na jej osi kwadratowy budynek bramy oraz dom mieszkalny w północnej części o szerokości 13 metrów. Posiadał on co najmniej osiem dużych izb mieszkalnych na dwóch lub trzech poziomach.

Warownia powstała prawdopodobnie na polecenie jednego ze stolników brzeskich Mikołaja Sokołowskiego z Wrzącej lub Wojciecha Sokołowskiego. Mylny jest natomiast powszechny pogląd, że zamek w Besiekierach to inicjatywa wojewody łęczyckiego Mikołaja z Warzymowa Sokołowskiego. Przeczą temu badania historyków. Przede wszystkim Mikołaj z Warzymowa nie sprawował w tym czasie urzędu wojewody, a wieś znajdowała się wtedy w rękach rodziny Pomianów-Sokołowskich.

W 1653 roku Jan Szczawiński przebudował zamek, przez co budowla straciła gotycki charakter. Poszerzono kopiec ziemny, wzniesiono górną, ośmioboczną nadbudowę budynku bramnego, przekształcono dom mieszkalny, a ściany zewnętrzne pokryto tynkiem. W opisie warowni z pierwszej połowy XVIII wieku izby piętra domu określano jako: pokój karmazynowy, pokój marmurowy, sień i izbę wielką. Po obu stronach wieży bramnej wzniesiono budynki pomocnicze, a do wschodniej i zachodniej części dostawiono piętrowe krużganki arkadowe, zapewniające komunikację między piętrem głównego domu a nowymi budynkami i ulokowaną w wieży bramnej kaplicą.

W 1597 roku Krzysztof Sokołowski (potomek fundatorów) sprzedał zamek bratankowi słynnego Stefana, kardynałowi i biskupowi warmińskiemu Andrzejowi Batoremu. Później obiekt zamieszkiwała Zofia Batorówna i Jerzy Rakoczy.

W połowie XVII wieku zamek przejął kasztelan i wojewoda brzesko-kujawski Jan Szymon Szczawiński herbu Prawdzic, który rozbudował warownię. W późniejszych latach zamek był niszczony przez działania wojenne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki