PERŁA REGIONU: Rynek w Sieradzu (nr 39)

  PERŁA REGIONU: Rynek w Sieradzu (nr 39)

  Marcelina Kaczmarek

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  PERŁA REGIONU: Rynek w Sieradzu (nr 39)
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Dziennik Łódzki / archiwum

  Mieszkańcy Sieradza, ich goście z przyjemnością zaglądają na starówkę, bo ta po gruntownym odnowieniu nabrała należnego jej blasku. Turystów przyciąga różnorodność propozycji, która jest im tu oferowana, atmosfera starego miasta i piękno kamieniczek.
  Tu każdy znajdzie coś dla siebie. W upalne dni dzieciaki uwielbiają spędzać czas przy dającej ochłodę fontannie, a dorośli wypić kawę w budynku na wodzie, w którym mieści się Sosna Cafe. Kawiarnia pełni też funkcję kulturalną. Co weekend organizuje koncerty. Wystąpił już tutaj LECHaRUS, który zagrał muzykę rosyjską, a żydowskie utwory przybliżyła słuchaczom grupa Hagada.

  Spacerując po starówce można posilić się też w pobliskiej pierogarnii albo odpocząć na ławce, słuchając szumu wody z tryskającej fontanny.

  Rynek Starego Miasta jest pozostałością średniowiecznego układu urbanistycznego Sieradza. Podczas rewitalizacji odnowiono i zmieniono funkcje niektórych pobliskich kamienic. Rozbudowano m.in. budynki Muzeum Okręgowego. Dzięki kamienicy przy ul. Rynek 18, w której już niebawem będzie się mieścić Centrum Informacji Kulturalnej, turyści będą mogli uzyskać informacje np. o miejscach godnych obejrzenia w naszym regionie.

  Odnowione zostały też budynki przy ulicach: Dominikańskiej, Rycerskiej, Ogrodowej, Krótkiej.
  Turyści odwiedzający Sieradz w mieszczącym się przy Rynku Muzeum Okręgowym mogą podziwiać przedmioty szklane, drewniane, skórzane, metalowe i ceramiczne świadczące o bardzo bogatej kulturze dawnego Sieradza. Wydobyto je podczas prac archeologicznych towarzyszących obchodom Tysiąclecia Państwa Polskiego.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale bzdury!

  j.a. (gość)

  Zdjęcia nie przedstawiają sieradzkiego rynku, jak można się domyślać, tylko plac przed Teatrem Miejskim (klasycystyczny budynek w głębi) i klasztorem ss. Urszulanek (gmach pokryty czerwoną...rozwiń całość

  Zdjęcia nie przedstawiają sieradzkiego rynku, jak można się domyślać, tylko plac przed Teatrem Miejskim (klasycystyczny budynek w głębi) i klasztorem ss. Urszulanek (gmach pokryty czerwoną dachówką) - obie instytucje mają oficjalny adres przy ul. Dominikańskiej. Jaki to rynek? Prawdziwy rynek położony jest jakieś 150 metrów na południe od tego miejsca.
  Druga bzdura, to pisanie, ze dopiero kilka lat temu z sieradzkiego rynku usunięto targi i jarmarki. Znam Sieradz od 1977 roku - w tym czasie nie odbywały się na rynku żadne targi ani jarmarki. O ile mnie pamięć nie myli, handel tego typu od dawna prowadzony jest na targowisku przy ul. Targowej.
  Wbrew temu, co pisze autorka, to nie teraz, ale do do końca XX wieku sieradzki rynek tętnił życiem. Ostatnio, przed remontem, zamienił się w parking. Czy po remoncie "staje się centrum rekreacji i atrakcją turystyczną" - jak pisze autorka. Wątpię.zwiń

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Dziennika za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Dziennika za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.