Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PERŁA REGIONU: Zamek królewski w Łęczycy (nr 59)

Mateusz Lipiński
Zamek jest miejscem wielu imprez kulturalnych
Zamek jest miejscem wielu imprez kulturalnych Dziennik Łódzki/archiwum
Wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego Zamek w Łęczycy jest drugą najcenniejszą, po Archikolegiacie w Tumie, perłą ziemi łęczyckiej.

Zamek stanął na sztucznym wzniesieniu otoczonym fosą, która zasilana była wodami Bzury. Niemal w całości został zbudowany z czerwonej cegły i osadzony na kamiennych fundamentach. Zaraz po ukończeniu budowy stał się rezydencją królewską Kazimierza Wielkiego, a następnie był siedzibą starosty łęczyckiego.

Z budowlą ściśle związana jest postać diabła Boruty. Według legendy, pierwotnie był on żyjącym w XIV wieku szlachcicem. Około 1360 r., podczas budowy zamku, król Kazimierz Wielki przejeżdżając w pobliżu utknął w swej karecie na mokradłach. Silny młodzieniec o imieniu Boruta pomógł mu i w zamian za to otrzymał we władanie zamek.

Istnieje wiele wersji legendy, wyjaśniających, jak Boruta stał się później diabłem. Ponoć w końcu XIV w. książę mazowiecki powierzył Borucie skarb, którego jednak nie zdołał od niego odebrać. Dlatego do dziś w lochach zamku siedzi Boruta i pilnuje zdeponowanego złota.

Rzeźby przedstawiające poszczególne wcielenia diabła Boruty stanowią większość liczącej około czterysta eksponatów kolekcji rzeźb demonicznych, która znajduje się w zbiorach zamkowego muzeum (otwarte po II wojnie światowej).

W dziale artystycznym muzeum znajdują się: meble gabinetowe, broń biała, malarstwo, ceramika stołowa i biżuteria. Dział historyczny prezentuje pradzieje regionu łęczyckiego oraz historię miasta. Można obejrzeć m.in. plany średniowiecznych murów Łęczycy, rekonstrukcję zamku z XIV wieku i unikalne fotografie odsłoniętych fundamentów domu starego. Jest też osobna wystawa poświęcona pobliskiej kolegiacie tumskiej. Kolekcję uzupełniają kule armatnie oraz repliki białej broni. Z atrakcji zamku wymienić należy również możliwość wejścia na wieżę, skąd rozciąga się piękna panorama miasta.

Obecnie zamek jest miejscem wielu imprez kulturalnych. Plenerowe wydarzenia corocznie przyciągają gości z całej Polski. W czerwcu na dziedzińcu odbywają się Spotkania z modą, podczas których projektanci mody walczą o nagrodę główną konkursu - Złoty Guzik Diabła Boruty. Najbardziej znaną imprezą odbywającą się na zamku jest Międzynarodowy Turniej Rycerski. Z kolei w sierpniu do Łęczycy przyjeżdżają rycerze z całej Polski i Europy. Na zamku odbywa się też turniej łucznictwa historycznego i turniej szkolnych drużyn rycerskich.

Muzeum w sezonie turystycznym (1 maja - 30 września) jest otwarte od wtorku do piątku, w godzinach od 10 do 17, a w soboty i niedziele w godzinach od 10 do 15. W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki