PGE planuje od początku 2018 r. wyłączenie najstarszego bloku elektrowni Bełchatów. Moc zakładu zmniejszy się o 370 megawatów.

Informacje o planowanym wyłączeniu od stycznia 2018 r. bloku nr 1 w elektrowni Bełchatów podała Giełdowa Platforma Informacyjna prowadzona przez Towarową Giełdę Energii.

W efekcie moc elektrowni ma zmniejszyć się o 370 megawatów. Początkowo najstarszy blok elektrowni miał działać tylko do 2015 r. Koncern PGE GiEK, którego elektrownia jest oddziałem, podjął jednak decyzję o przedłużeniu jego działania w 2016 i 2017 r.

Argumentowano, że utrzymanie tej jednostki wytwórczej poprawi bezpieczeństwo pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Blok został dopuszczony do pracy na określonych warunkach, tak aby nie mógł przekroczyć odpowiednich poziomów emisji. Dlatego blok w ostatnich latach nie mógł pracować z pełną mocą 370 MW, a roczny czas pracy tej jednostki został ograniczony do 1,5 tys. godzin.

Czytaj też:Elektrownia Bełchatów. Najstarszy blok będzie działał także w 2017 roku

Elektrownia Bełchatów jest obecnie jedną z największy elektrowni konwencjonalnych opalanych węglem brunatnym w Europie. Ma moc 5298 MW i produkuje ok. 20 proc. energii elektrycznej w kraju.

ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem