Nasza Loteria

PGE tworzy klasy patronackie w szkołach w Bełchatowie i Kleszczowie

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
PGE tworzy klasy patronackie w szkołach w Bełchatowie i Kleszczowie
PGE tworzy klasy patronackie w szkołach w Bełchatowie i Kleszczowie Grzegorz Maliszewski
Klasy patronackie PGE powstaną od nowego roku szkolnego w ZSP nr 3 w Bełchatowie oraz w Technikum Nowoczesnych Technologii w Kleszczowie. Technik elektryk, mechanik, automatyk i mechatronik - w takich zawodach od nowego roku szkolnego będą kształciły klasy patronackie PGE .

Podczas uroczystości w Elektrowni Bełchatów podpisano w tej sprawie porozumienie, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Najlepsi uczniowie będą mieć zagwarantowaną pracę w kopalni i elektrowni Bełchatów.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie edukowani będą elektrycy i mechanicy, a w kleszczowskim technikum - automatycy i mechatronicy. Uczniowie będą brali udział w wizytach zawodoznawczych na terenie kopalni i elektrowni w Bełchatowie, zorganizowane zostaną zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, a także dodatkowe szkolenia. Dla najlepszych ufundowane zostaną także stypendia.

Henryk Baranowski, prezes PGE zaznaczył, że podpisanie porozumień to część szerszego projektu, którego celem jest renesans szkolnictwa zawodowego w Polsce.

Ta reforma jest potrzebna nie tylko sektorowi energetycznemu, który boryka się z luką pokoleniową, czyli brakiem zastępowalności specjalistów. Skorzystają z niej również samorządy, administracja publiczna i wreszcie zwykli ludzie - mówi Henryk Baranowski.

Klasy patronackie PGE otrzymały patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej.

- Szczególnym wyzwaniem jest dla nas wykształcenie wysokiej jakości kadr, spełniających potrzeby polskiej gospodarki. Takiego zadania podejmuje się MEN, tworząc pewne ramy prawne, inspirując konieczną synergię szkół, samorządów i pracodawców, bo mądry pracodawca wie jaki kapitał stanowi odpowiednio wykształcony młody człowiek - mówi Marzena Machałek, Sekretarz Stanu w MEN.

PGE i MEN liczą, że takie projekty odwrócą także niekorzystny trend kształcenia w zawodach, na które zapotrzebowanie wkrótce będą zgłaszały kopalnia i elektrownia. W latach 2009-2015 ilość absolwentów z wykształceniem w zawodzie technik mechanik spadła w Polsce z prawie 12,5 tys. do niecałych 3 tysięcy. Natomiast techników elektryków z 3 tys. do 1,2 tys. rocznie.

- Dlatego, by zmienić te niepokojące statystyki, należy jak najszybciej wdrażać projekty, wpływające na wizerunek szkół branżowych, tak aby stały się one atrakcyjnym celem dla młodzieży - mówi Sławomir Zawada, prezes PGE GiEK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
nie będą już mogli opowiadać o zakazie pracy za "biurkiem" przy takim samym wykształceniu no i nie będą rywalami światłych solidarnych u władzy. ale któregoś dnia mogą pogonić miotłą łopatą. hahaha nie, nie ma mowy. to już pierwszego sortu niewolnicy, pantoflarze, szczęśliwi jak pan rzuci im okruszek a pani domu pozwoli na zaskórniaka na piwo. hahahahahahahaha
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki