Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGR w Czarnożyłach urządzono w dawnym majątku hrabiego. Tak wygląda dziś ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Kiedyś majątek hrabiego, po wojnie państwowe gospodarstwo rolne, dziś osiedle mieszkaniowe i podupadłe zabudowania przemysłowe. Czarnożyły to jedna z gmin popegeerowskich, które otrzymają rządowe wsparcie.

Ponad 9 mln złotych otrzyma 17 gmin popegeerowskich w woj. łódzkim z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Tylko nieliczne jednak przeprowadzą inwestycje stricte w obrębie dawnych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej. Jedną z takich gmin są Czarnożyły w powiecie wieluńskim. Przyznana samorządowi dotacja wynosi 800 tys. zł i jest jedną z największych w województwie z tej puli.

Co zostanie zrobione w Czarnożyłach? Urząd przewidział zagospodarowanie części dawnego PGR, w którym obecnie funkcjonuje osiedle mieszkaniowe Wspólnota. Przebudowane zostaną drogi wewnętrzne wraz z chodnikami oraz wyznaczone miejsca parkingowe. Ponadto powstaną nowe miejsca garażowe, a istniejące zostaną uporządkowane. Na osiedlu pojawi się też plac zabaw.

- Do tej inwestycji przymierzaliśmy się już od pewnego czasu. Z uwagi na konieczność zachowania walorów historycznych tego obszaru, projekt uzgadniamy z konserwatorem zabytków – wyjaśnia Piotr Kędzia, sekretarz gminy Czarnożyły.

PGR urządzono w znacjonalizowanym po drugiej wojnie światowej majątku folwarcznym. W okresie PRL zbudowano tutaj cztery bloki mieszkalne. Współcześnie mieszkania nadal mieszczą się również w dawnym dworku oraz w tzw. czworakach, w których najpierw bytowała służba hrabiego, a później pracownicy pegeerowscy.

Majątek w Czarnożyłach, który po 1945 r. został przeobrażony w PGR, zajmuje rozległe tereny po obu stronach przecinającej wieś drogi krajowej 45. Nieruchomościami przeznaczonymi pod działalność produkcyjno-rolniczą dysponuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, część została wydzierżawiona. Niektóre budynki są w bardzo złym stanie technicznym.

Z ulicy doskonale widoczny jest charakterystyczny budynek, w którym dawniej funkcjonowała gorzelnia. Jeszcze kilka lat temu górował nad nim wysoki komin, który został częściowo rozebrany na mocy nakazu nadzoru budowlanego w Wieluniu.

Gorzelnia to jeden z wielu obiektów na terenie zespołu dworsko-parkowego, folwarcznego i przemysłowego, które wójt gminy Czarnożyły swoim zarządzeniem z 2013 r. umieścił w ewidencji zabytków. Inne to m.in. dwór z parkiem, stróżówka z bramą wjazdową, powozownia, młyn, spichlerz, czy dom czworak.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki