Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piątek znów nominowany do Paszportu

Anna Pawłowska
W Łodzi Tomasz Piątek wzbudza nieliterackie emocje.
W Łodzi Tomasz Piątek wzbudza nieliterackie emocje. archiwum
Tomasz Piątek, pisarz, przez jakiś czas mieszkający w Łodzi, który przed wydaniem najnowszej powieści ''Wąż w kaplicy'' zasłynął krytyką naszego miasta na łamach ''Krytyki Politycznej'', został nominowany do Paszportu ''Polityki'' w kategorii literatura.

Piątek urodził się w 1974 roku. W latach 1995-99 pracował jako dziennikarz. Debiutował w 2002 roku powieścią "Heroina", uhonorowaną nagrodą Książka Lata 2002 przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. Już wówczas nominowany był do paszportu "Polityki".

Drugą książka była powieść kryminalna "Kilka nocy poza domem", w 2003 roku rozpoczął trylogię fantasy "Ukochani poddani cesarza". Antythriller "Bagno" był nominowany do nagrody Wielki Kaliber. Poza tym opublikował "Przypadek Justyny", "Nionio", "Morderstwo w La Scali". W 2009 roku jego "Pałac Ostrogskich" znalazł się w finale nagrody literackiej Nike. W 2010 roku Piątek wydał swoją 13 powieść "Wąż w kaplicy".

Bohaterem tej powieści historiograficznej jest Andreas Issli, pół-Szwajcar, pół-Włoch, który czuje się obco w Krakowie u schyłku austro-węgierskiej monarchii. Zaprzyjaźnia się z Jankiem, polskim chłopcem z dobrej, patriotycznej rodziny. Janek ginie, kiedy wybucha pierwsza wojna światowa. Bohatersko, męczeńsko, bezsensownie. Jego śmierć fascynuje i przeraża Andreasa. Issli wyjeżdża do Austrii, by studiować psychologię. Poznaje Freuda, Junga i Trzecią Rzeszę. Zostaje nazistą. Jednak do wszystkiego, co robi, popycha go pragnienie zrozumienia Polaków. Wraca do okupowanej Polski i zaczyna poszukiwania, które niepokoją faszystowskich dowódców...

- Nie podejrzewałem, że pisarz z mojego rocznika jest w stanie wygenerować ciekawą i pogłębioną opowieść na temat polskości. Piątek to zrobił. Stworzył postać człowieka znikąd, który za wszelką cenę (dość wysoką) próbuje zgłębić fenomen polskiej mentalności - mówi Robert Ostaszewski z "Dekady Literackiej", nominujący do nagrody.

- To nie tylko najlepszy warsztatowo pisarz ciągle jeszcze młodego pokolenia, ale ktoś kto ma poglądy i odwagę je żeby je głosić - dodaje Dariusz Nowacki, z Uniwersytetu Śląskiego, kolejny z nominujących.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki