Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć lat temu abp Grzegorz Ryś został ordynariuszem archidiecezji łódzkiej

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
archidiecezja łódzka/archiwum Dziennika Łódzkiego
Pięć lat temu papież Franciszek zadecydował, że metropolitą łódzki zostanie pochodzący z Krakowa biskup Grzegorz Ryś. 4 listopada 2017 roku odbył się jego uroczysty ingres do bazyliki archikatedralnej w Łodzi. 29 czerwca następnego roku przyjął z rąk papieża paliusz symbolizujący władze arcybiskupią. Jakie to było pięć lat?

Arcybiskup Grzegorz Ryś zastąpił abp Marka Jędraszewskiego, który został metropolitą krakowską.

- Kościoła w Łodzi to ja się będę musiał dopiero nauczyć – mówił po nominacji bp. Ryś ówczesnemu rzecznikowi prasowemu Konferencji Episkopatu Polski, ks Pawłowi Rytel-Andrianikowi. - W Łodzi byłem wszystkiego kilka razy w życiu, więc nie mogę mieć innej postawy. Na szczęście nie jestem pierwszym biskupem w Łodzi, tylko siódmym, więc na miejscu jest z kim rozmawiać.

Nauka przebiegała szybko. Nowy ordynariusz łódzki od razu zaskarbił sobie sympatię mieszkańców archidiecezji. Zarówno gorliwych katolików, jak i tych mających niewiele wspólnego z Kościołem. W stroju góralskim śpiewał kolędę, by zachęcić do udziału w Orszaku Trzech Królów, a także do zbiórki dla hospicjum przy ul. Łupkowej w Łodzi. Z własnej kieszeni ufundował testy na koronowirusa dla bezdomnych. Poprosił też o zbiórkę wiernych. Zebrano na ten cel 150 tysięcy złotych! W pandemii zainicjował zbiórkę pieniędzy na zakup respiratorów. W ciągu kilku dni zebrano 2 miliony złotych! Sam przekazał pieniądze na zakup dwóch respiratorów. Jeden sponsorowała archidiecezja, a drugi sam metropolita łódzki.

Z inicjatywy abp Grzegorza Rysia odbył cykl spotkań nawiązujących do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległość „Polskość - Inspiracje - Obowiązki”. Gośćmi byli m.in. nieżyjący już prof. Karol Modzelewski, prof. Adam Strzembosz, prof. Ryszard Bugaj i były marszałek sejmu Marek Jurek.

Dzięki abp Rysiowi swoją siedzibę w Łodzi ma Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów 35 plus oraz Seminarium Misyjne Redemptoris Mater kształcące kapłanów posługujących na Drodze Neokatechumenalnej. Święcenia diakonatu przyjęło w bazylice archikatedralnej 16 mężczyzn. Stało się to możliwe dzięki dekretowi abp Grzegorza Rysia z 2019 roku o ustanowieniu Ośrodka Formacji Diakonów Stałych. Diakon stały może odprawiać nabożeństwa, udzielać ślubów, chrztów, prowadzić pogrzeby, mówić kazania, udzielać komunii, czytać Ewangelię podczas mszy św. Niedawno abp Ryś wypowiedział się odważnie na temat posługi kobiet w Kościele.

- Zgodziliśmy się w Konferencji Episkopatu Polski co do tego, że otwieramy przestrzeń przygotowania do posług - nie do funkcji, ale do posług, do urzędu - lektora, akolity, katechisty i też do urzędu nadzwyczajnego szafarza, że chcemy to otworzyć też dla kobiet – podkreślił metropolita łódzki.

Abp Grzegorz Ryś niedawno odwiedził i wspomógł chrześcijan w Libanie. To on także zaproponował zbudowanie w Łodzi osiedla domków dla uchodźców z Ukrainy. Pomysł ten wsparł papież Franciszek, który przekazał na ten cel 30,5 tysięcy dolarów. Jednak to chyba jedyna inicjatywa abp Rysia, która nie wzbudziła aprobaty wielu mieszkańców archidiecezji łódzkiej. Hitem Internetu okazał się taniec abp Grzegorza podczas Kongresu Nowej Ewangelizacji odbywającego się na Jasnej Górze. Bawił się i śpiewał z łódzkimi dziećmi pokazując jak „robi się słonia". W archidiecezji łódzkiej zaczęto mówić o Efekcie Rysia... To on zainicjował Arenę Młodych, Arenę Rodzin czy Jerycho Modlitewne, a także Jerycho Rowerowe. Arcybiskup wsiadł na rower i razem z innymi wiernymi jeździł po Łodzi modląc się za jej mieszkańców.

Arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, znów zaskoczył. Podczas Kongresu Nowej Ewangelizacji zaśpiewał piosenkę „Przyszła baba do proboszcza”.
Abp Ryś jest członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki