Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć łódzkich hoteli zostanie sprzedanych

Wiesław Pierzchała
Hotel Polonia ma zostać sprzedany prywatnemu inwestorowi
Hotel Polonia ma zostać sprzedany prywatnemu inwestorowi Dziennik Łódzki / archiwum
Pięć łódzkich hoteli i zajazd zostanie sprzedanych firmie Roberta Jarugi Eko-Vit, zajmującej się produkcją i rozlewaniem napojów gazowanych i niegazowanych. Chodzi o trzygwiazdkowe hotele: Centrum przy ul. Kilińskiego i Światowit przy al. Kościuszki, dwugwiazdkowe: Savoy przy ul. Traugutta, Polonia przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Kilińskiego oraz Mazowiecki przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, a także o zajazd Na Rogach.

Umowę w sprawie sprzedaży parafowało już Ministerstwo Skarbu Państwa, zaś ostateczna umowa zostanie podpisana zapewne za kilka miesięcy. Resort skarbu nie ujawnia ceny transakcji, zasłaniając się tajemnicą handlową. Można przypuszczać, że chodzi o kwotę poniżej 80 mln zł. Gdy podczas ostatniej licytacji hoteli resort skarbu zaproponował taką stawkę, to nikt się nie zgłosił.

Wiadomo, że firma Eko-Vit kupi 85 proc. udziałów spółki Centrum-Hotele, której prezesem jest były wiceprezydent Łodzi Łukasz Magin. Pozostałe 15 proc. udziałów - jak nas poinformował Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa - zostanie nieodpłatnie przekazane pracownikom.

Robert Jaruga zastrzega, że spółki jeszcze nie kupił. Na razie umowa jest tylko parafowana, a do ostatecznego podpisania dojdzie - jak twierdzi - być może jeszcze w tym roku.

- Dopóki nie jestem właścicielem, nie mogę zbyt wiele powiedzieć. Ale na pewno po nabyciu spółki zmienię jej zarząd. Zmienię też sposób zarządzania firmą, która nie jest w najlepszej kondycji - mówi nam Robert Jaruga. - Uważam też, że jeśli w firmie pracuje 200 osób, średnio po 40 na hotel, jest to za dużo. Ale na ten temat będziemy rozmawiać ze związkami zawodowymi - zapowiada.

Biznesmen nie potrafi jeszcze powiedzieć, czy po sfinalizowaniu transakcji będzie działać wszystkich pięć hoteli. Nie wyklucza bowiem, że w niektórych mogłaby być prowadzona inna działalność. Te, które zostaną hotelami, będą doinwestowane, aby podnieść ich standard. Przedsiębiorca nie ukrywa, że jego zdaniem, te państwowe jeszcze hotele wyglądają jak dekoracja do filmów z epoki Gierka.

- Na pewno Polonia i Światowit powinny zostać na hotelowej mapie Łodzi. Hotel Centrum ma największe zaległości, jeśli chodzi o przepisy pożarowe. I tu decyzje będą najtrudniejsze - stwierdza Robert Jaruga.

Pracownicy hoteli należą do trzech związków zawodowych. Wszystko wskazuje na to, że między inwestorem a związkowcami dojdzie teraz do negocjacji w sprawie pakietu socjalnego, po czym nastąpi podpisanie ostatecznej umowy.

Spośród sprzedawanych hoteli wyróżnia się zabytkowy Savoy, który w momencie budowy w 1911 roku był najwyższym budynkiem w Łodzi i stał się tytułowym bohaterem znanej książki Józefa Rotha "Hotel Savoy". Savoy ma dziewięć kondygnacji. Został zbudowany z inicjatywy finansisty Salomona Ringera i według projektu podpisanego przez znanego architekta tej epoki Franciszka Chełmińskiego.

Budynek utrzymany jest w stylu modernistycznym z akcentami secesji. Przykładem akcentów są dwa pawie nad okrągłym oknem na frontonie. Bohater powieści Rotha, który do Łodzi dotarł z głębi Rosji, nie ukrywał, że dzięki windom, kanalizacji i portierom w liberii, Savoy wydawał mu się bardziej europejskim hotelem od innych.

Po II wojnie światowej hotel słynął z restauracji Pickwick, chętnie odwiedzanej przez artystów i literatów.

wsp. Piotr Brzózka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki