Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięćdziesiąta rocznica śmierci poety, tłumacza i fraszkopisarza Jana Sztaudyngera

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
wikipedia commons
12 września mija pięćdziesiąta rocznica śmierci Jana Sztaudyngera, poety, fraszkopisarza, tłumacza, satyryka, przez dużą część swojego życia łodzianina. Właśnie ukazuje się tom jego wierszy i fraszek.

Utwory Jana Sztaudyngera cieszą się niesłabnąca popularnością. Ukazało się ponad siedemdziesiąt jego książek (nie licząc wznowień), większość - blisko czterdzieści - po śmierci pisarza, głównie staraniem jego córki, dr Anny Sztaudynger-Kaliszewicz. Łączny nakład tomików, głównie wierszy i fraszek, przekroczył milion egzemplarzy. Największym wydawcą twórczości Jana Sztaudyngera jest Wydawnictwo Literackie, które opublikowało dwanaście jego książek w blisko 700 tys. egzemplarzy. Kilka lat temu nakładem wydawnictwa przypomniane zostały „Piórka” - zbiór kilkuset fraszek mistrza gatunku w wyborze właśnie Anny Sztaudynger-Kaliszewicz.

Fraszki Sztaudyngera weszły na stałe do języka polskiego, często w oderwaniu od nazwiska autora. Odnotowuje to chociażby PWN-owski zbiór cytatów i sentencji Markiewicza i Romanowskiego „Skrzydlate słowa”. Fraszki Jana Sztaudyngera znajdują się również w kanonie lektur szkolnych.

Jan Sztaudynger dzieciństwo i młodość spędził w Krakowie. Po II wojnie światowej osiedlił się w Łodzi. Objął na krótko posadę kierownika literackiego Teatru Lalek „Biedronka” Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, a do marca 1950 roku pracował jako referent literatury w Wydziale Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. W 1946 roku urodził się jego syn Jacek (profesor zwyczajny Katedry Ekonometrii na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego) i od tego roku poeta współpracował z Centralnym Instytutem Kultury. W latach 1947-1950 mieszkał również w Szklarskiej Porębie. W roku 1961 wyprowadził się z Łodzi do Zakopanego. Jan Sztaudynger zmarł 12 września 1970 roku w Krakowie.

W Łodzi właśnie szykowany jest do wydania zbiór wierszy i fraszek Jana Sztaudyngera zatytułowany „Piórka łódzkie”. Premiera wkrótce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki