Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymi archidecezji łódzkiej wrócili do Łodzi. Podczas pielgrzymki do Rzymu spotkali się z papieżem Franciszkiem

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Zakończyła się jubileuszowa pielgrzymka wiernych z archidiecezji łódzkiej do Rzymu. Jej najważniejszym elementem było spotkanie z papieżem Franciszkiem.CZYTAJ DALEJ>>>.
Zakończyła się jubileuszowa pielgrzymka wiernych z archidiecezji łódzkiej do Rzymu. Jej najważniejszym elementem było spotkanie z papieżem Franciszkiem.CZYTAJ DALEJ>>>. Tomasz Kopytowski
Zakończyła się jubileuszowa pielgrzymka wiernych z archidiecezji łódzkiej do Rzymu. Jej najważniejszym elementem było spotkanie z papieżem Franciszkiem.

W sobotę dobiegła końca pielgrzymka archidiecezji łódzkiej do Rzymu kończąca obchody stulecia archidiecezji łódzkiej. Wzięło w niej udział około 1,5 tys. osób. Był abp Grzegorz Ryś, pozostali biskupi, kardynał Konrad Krajewski, przedstawiciele innych łódzkich kościołów chrześcijańskich oraz lokalne władze: wojewoda Tobiasz Bocheński, marszałek Grzegorz Schreiber i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Była też duża grupa łódzkich bezdomnych. W czwartek wszyscy wzięli udział w specjalnej audiencji u papieża Franciszka w auli Pawła VI.

Papież Franciszek cierpi na problemy z kolanem i w ostatnich dniach odwołał z tego powodu wiele spotkań. Jednak z wiernymi z Łódzkiego postanowił się zobaczyć.

- Papież przeszedł między sektorami, aby każdy mógł mieć go na wyciągnięcie ręki. To było wyjątkowe - mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii.

Podczas audiencji papież zwrócił uwagę, że katolikom towarzyszyli też łódzcy duchowni innych wyznań chrześcijańskich z Polskiej Rady Ekumenicznej. Bardzo go to ucieszyło. Podkreślił, że ekumenizm jest wpisany w DNA archidiecezji łódzkiej i wraz z miłosierdziem praktykował go już sto lat temu pierwszy biskup Łodzi.

- Biskup Tymieniecki potrafił łączyć w sobie odwagę miłosierdzia i odwagę ekumenizmu. Wybrał drogę ekumenizmu na długo przed tym, zanim obrał ją oficjalnie Kościół katolicki – mówił papież. Zachęcił też wiernych, by ekumenizm praktykowali dalej. - Na tej drodze budujecie lokalną społeczność, którą z dumą nazywacie „wspólnotą czterech kultur. – zaznaczył.

Na koniec Franciszek złożył życzenia wiernym z archidiecezji łódzkiej. Prosił, był Kościół łódzki był piękny i działał jak „zaczyn, który powoduje, że całe ciasto rośnie”.

- Niech wam towarzyszy modlitwa i wstawiennictwo Matki Bożej, św. Józefa patrona diecezji oraz św. Faustyny patronki Łodzi. Proszę, nie zapominajcie modlić się za mnie- przypomniał papież.

Pielgrzymka ma charakter dziękczynny, podczas spotkania z papieżem nie omawiano spraw diecezji. Abp Grzegorz Ryś po spotkaniu zwrócił uwagę, że papież miał dla łodzian przesłanie.

– Trzeba teraz iść za słowem Ojca Świętego w posłuszeństwie. Ufam też, że za słowem idzie też papieskie błogosławieństwo, więc będą ku temu siły – mówił arcybiskup.

Ks. Michał Makula proboszcz parafii ewaneglicko-augsburskiej w Łodzi był pod wrażeniem otwartości ekumenicznej Franciszka.

-To było bardzo miłe spotkanie. Papież dużo mówił o ekumenizmie w Łodzi. Podszedł też do każdego z nas i chwilę porozmawiał – relacjonuje duchowny.

Na pamiątkę spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale z miłosiernym Samarytaninem i herbem papieskim. Ale Franciszek otrzymał też dary od pielgrzymów, w tym ikonę św. Józefa, patrona archidiecezji łódzkiej, którą wręczył wojewoda.

Dzień wcześniej wierni z Łodzi wzięli udział w audiencji generalnej na placu św. Piotra. Papież na przykładzie historii Rut i Noemi mówił wówczas o konieczności dobrego traktowania teściowych i miłości wobec osób starszych. Pozdrowił też wiernych z Łódzkiego. Trwająca od wtorku pielgrzymka zakończyła się w sobotę mszą św. na Lateranie podczas której abp Grzegorz Ryś w homilii mówił wiernym o konieczności wzięcia odpowiedzialności za Kościół.

Większość pielgrzymów wróciła już do Łodzi, ale niektórzy tak jak np. łódzcy bezdomni mają w planie jeszcze podróż po innych miastach Włoch. Natomiast grupa z katedry po drodze do Rzymu odwiedziła Dachau.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki