Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka 10 tys. motocyklistów na Jasną Górę. Policja ukarała mandatami ok. 100 osób. Stwierdzono też jedno przestępstwo

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Według danych policji na Jasną Górę przyjechało 10 tysięcy motocyklistówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Według danych policji na Jasną Górę przyjechało 10 tysięcy motocyklistówZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Dziesięć tysięcy motocyklistów, według danych policji, wzięło udział w niedzielnym XVIII Motocyklowym Zlocie Gwiaździstym im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Po tradycyjnej pielgrzymce motocyklistów, rozpoczynającej sezon motocyklowy, pojawiły się liczne pytania dotyczące przestrzegania zasad sanitarnych przez organizatorów i uczestników pielgrzymki. Komenda Miejska Policji w Częstochowie zapowiedziała, że przekaże na dniach dokumentację i materiał do prokuratury oraz sanepidu.

Organizatorem XVIII Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec jest Stowarzyszenie Rajd Katyński. W tym roku, ze względu na przepisy epidemiczne, zostało odwołane spotkanie na Górce Przeprośnej, skąd co roku motocykliści kawalkadą ruszali na Jasną Górę, ale i tak na jasnogórskich błoniach zgromadził się tłum motocyklistów.

Niestety, nie wszyscy uczestnicy przestrzegali przepisów sanitarnych, mimo że organizatorzy pielgrzymki na swojej stronie apelowali, aby podczas spotkania przestrzegać zasad dystansu społecznego i aby zasłaniać usta i nos. Podobny apel do osób modlących się na błoniach jasnogórskich skierowała przedstawicielka policji.

Dlatego po pielgrzymce pojawiły się pytania o właściwe zabezpieczenie imprezy przez organizatorów i postawę samej policji. Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, zapewnia, że wszystkie ujawnione przypadki łamania przepisów sanitarnych były karane.

- Policjanci wylegitymowali 156 osób, ujawnili jedno przestępstwo i prawie 100 wykroczeń. Zgromadzone materiały zostaną przekazane do prokuratury w celu oceny, czy doszło do popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób przez organizatora - informuje Sabina Chyra-Giereś.

Nie przeocz

Kiedy dokumenty zostaną przekazane do prokuratury? W poniedziałek, 12 kwietnia, do godz. 14, do prokuratury nic nie wpłynęło. Prawdopodobnie nastąpi to w najbliższych dniach.

- Zebrany przez nas materiał musi zostać jeszcze poddany analizie, wówczas dokumenty zostaną przekazane do prokuratury - mówi rzeczniczka częstochowskiej policji.

Jak podkreśla o Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry, zdecydowana większość uczestników pielgrzymki przestrzegała obowiązujących zasad.

- My na Jasnej Górze z kolei zatroszczyliśmy się o to, by wszystkie obostrzenia sanitarne zostały zachowane. Pielgrzymi są dosyć zdyscyplinowani, widzimy, że noszą maseczki, zachowują na placu w trakcie mszy świętej dystans społeczny. Widzimy także to, że korzystają z rozłożonych na Jasnej Górze punktów odkażania rąk, dlatego cieszymy się bardzo z tej odpowiedzialności - mówił na antenie TVN 24 o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki