Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka kobiet diecezji włocławskiej do Sanktuarium Maryjnego w Charłupi Małej

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Pielgrzymka kobiet diecezji włocławskiej do Sanktuarium Maryjnego w Charłupi Małej
Pielgrzymka kobiet diecezji włocławskiej do Sanktuarium Maryjnego w Charłupi Małej Fot. Dariusz Piekarczyk
Ponad 100 kobiet z diecezji włocławskiej przybyło w sobotę do Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej. Jest to pierwsza pielgrzymka diecezjalna.

To pierwsza taka pielgrzymka kobiet w naszej diecezji - mówi ksiądz Łukasz Dzikiewicz, od października minionego roku diecezjalny duszpasterz kobiet diecezji włocławskiej. - W taki właśnie sposób chcemy rozpocząć duszpasterstwo kobiet, a zarazem chcemy być otwarci na drogę synodalną o której mówi papież Franciszek. Chcemy też zauważyć kobiety w kościele, a kiedy patrzymy na niedzielne msze święte, to jest ich większość. W jakiś sposób chcemy podkreślić ich ważne miejsce. Naszym celem jest także odpowiedź na wezwanie jakie stawiał Jan Paweł II, mówiąc o geniuszu kobiety, jej powołaniu do macierzyństwa, małżeństwa. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy niektóre formy są wypaczone. Ważne żeby kobieta wzięła też wiele rzeczy w swoje ręce.Bycie kobiety w kościele nie jest żadnym wstydem, a to trzeba pokazać. Będą kolejne takie spotkania, a tu w sanktuarium chcę rozpocząć spotkania z kobietami.

- Prowadziłem dziś konferencję na temat budowania kultury spotkania z Bogiem - mówi ks. Paweł Gabara, archidiecezjalny duszpasterz kobiet w Łodzi. - Papieżowi Franciszkowi zależy, żeby w kościele powstawały duszpasterstwa dla kobiet, choć w Polsce nie jest to nowość. Pierwsze tego typu duszpasterstwa zakładał przecież błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński. Teraz jakby wracamy do tego. Zależy nam, żeby kobiety wiedziały, że są ważne, szczególne w kościele. Dziś kościół na nowo uczy się słuchać kobiet. W każdej diecezji, parafii powinny powstawać grupy dla kobiet. Chodzi o to, żeby same, jeśli mają takie potrzeby, spotykały się, nie tylko modlitewnie, ale uczyły się siebie, wymienić poglądami, doświadczeniami. W Łodzi mamy dwie takie grupy, a jedna z nich to Macierzanka licząca około 60 osób, gdzie są młode mamy z dziećmi. Rozmawiają nie tylko o sprawach religijnych, ale o makijażu, modzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki