Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymki 2017. Wkrótce na Jasną Górę wyruszy Piotrków

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
We wtorek rusza z Piotrkowa piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Z roku na rok pielgrzymek jest więcej, ale idących w nich pątników jest mniej.

105 osób zapisało się dotychczas do udziału w 148. Pieszej Piotrkowskiej Pielgrzymce, która we wtorek rusza na Jasną Górę. Tegoroczne hasło brzmi „Jesteśmy żywą koroną Maryi”. Organizatorzy podkreślają, że w związku z przypadającym w tym roku 800-leciem trybunalskiego grodu czekają na minimum 800 pielgrzymów. Do startu zostały jeszcze cztery dni, ale większość osób, która już się zapisała sprawy organizacyjne ma dopięte na ostatni guzik.

- Nie wyobrażam sobie nie iść na pielgrzymkę, czekam na nią cały rok, żeby dziękować i prosić. Zawsze znajdzie się jakaś intencja. Niesamowita atmosfera, wspaniali ludzie - to wszystko sprawia, że czuję w sobie obowiązek, przyjemny obowiązek pójścia na Jasna Górę - mówi Weronika Kazimierczak z Piotrkowa, która idzie po raz szósty.

Na pielgrzymkę po raz dziewiąty wybiera się także Katarzyna Błaszczyk-Rudzka, która w tym roku pielgrzymuje po raz dziewiąty. Towarzyszyć będzie jej mąż i 9-miesięczna córeczka.

**Zobacz też:

406. Sieradzka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła [ZDJĘCIA]

**

- Jeśli chodzi o przygotowania, to na razie angażujemy się w pomoc księdzu kierownikowi. Zapisujemy pielgrzymów. Na osobiste przygotowania mamy jeszcze kilka dni - mówi piotrkowianka. - A jeśli chodzi o cel pielgrzymowania? Sfera duchowa stanowi ważną część naszego życia, dlatego każda pielgrzymka jest dla nas bardzo ważna. Idziemy, żeby na chwilę oderwać się od codzienności, pomodlić się i prosić o błogosławieństwo dla naszej rodziny - dodaje pani Katarzyna.

Pątnicy pójdą w trzech grupach: maryjnej, patriotycznej i papieskiej. Z Piotrkowa wyruszą tuż po mszy, która o godz. 7 zostanie odprawiona w kościele farnym. Podobnie jak w ubiegłym roku, pieszo pójdą tylko w jedną stronę, a na Jasną Górę dotrą 14 lipca.

Piotrkowianie nie są pierwsi w regionie. Łowiczanie już w maju wyruszyli po raz 362. pokłonić się przed słynącym z cudów obrazem Czarnej Madonny z Dzieciątkiem. Ich pielgrzymka jest jedną z najstarszych w kraju. Po raz pierwszy uczynili to w 1656 r., aby podziękować za obronę jasnogórskiego klasztoru przez Szwedami.

- Trudno przewidzieć, jaka będzie pogoda, ale zawsze trzeba przygotować się na deszcz i skwar - mówi Aleksander Frankiewicz, pielgrzym. - Najtrudniej jest przez pierwsze trzy dni, gdy do pokonania mamy najdłuższe odcinki drogi. Potem jest łatwiej, ale kryzys może dopaść pątnika nawet u bram Częstochowy.

**Czytaj też:

Pielgrzymka Łódzka 2016. Idą z Łodzi do Częstochowy [ZDJĘCIA]

**

Jednak większość pielgrzymek w naszym regionie wyruszy pod koniec sierpnia, by dotrzeć na uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia. W tym czasie wyruszy ok. 2 tys. pielgrzymów z Łodzi.

Rocznie na Jasną Górę dociera blisko 4,5 mln pielgrzymów. Większość indywidualnie lub autokarami, jednak w zeszłym roku w 246 pieszych pielgrzymkach przyszło 122 tys. osób.

Kiedyś pielgrzymek było mniej, ale te, które szły, były bardzo liczne. Np. w 1982 r. warszawska pielgrzymka miała 54 tys. uczestników, teraz tylko 6 tys.

- Obecnie choć pielgrzymki są mniejsze, to idzie ich znacznie więcej - podkreśla o. Dariusz Laskowski, paulin z Warszawy.

Mniej jest też pątników z Łodzi. Jeszcze kilka lat temu szło 3 tys. osób. Teraz o tysiąc mniej. Z powodu małej liczby chętnych od trzech lat nie ma powrotu do Łodzi pieszo.

Za to pielgrzymki wychodzą z coraz większej liczby miejscowości. Np. od 24 lat osobno pielgrzymują zgierzanie, a od dziewięciu - brzezinianie.

**Czytaj:

XXIII Piesza Pielgrzymka Zgierska. Pielgrzymi ze Zgierza na Jasnej Górze [ZDJĘCIA]

**

W tym roku episkopat uruchamia akcję Polska Pielgrzymuje. Zachęca, by zdjęcia z pielgrzymek umieszczać na Facebooku i Twitterze.

- Dzięki temu będziemy mogli łączyć się duchowo z tymi, którzy pielgrzymują, przeżywać razem i dzielić się doświadczeniami - mówił abp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski. - Chcemy wykorzystać potencjał mediów społecznościowych, jako narzędzia w wymiarze duszpastersko-ewangelizacyjnym- dodaje.

Dwa lata temu paulini stworzyli pielgrzymią aplikację na smartfony. - Na pielgrzymce każdy gram waży tonę. Po kilku dniach pielgrzymowania pątnik zastanawia się, co zrobić, żeby nie nieść książeczki - mówi paulin. - W aplikacji można umieścić cały śpiewnik, regulamin, trasę pielgrzymki z noclegami. Takie nowoczesne metody ułatwiają pielgrzymowanie - dodaje zakonnik.

Na Jasną Górę
Pielgrzymi przybywają na Jasną Górę różnymi środkami transportu.

120 osób liczyła ubiegłoroczna Ogólnopolska Gwieździsta Pielgrzymka Konna. Natomiast 152 osoby przyjechały na Jasną Górę na rolkach. 270 uczestników miało 11 pielgrzymek biegowych, a 7 tys. wiernych przyjechało w 115 grupach rowerowych. W sumie na Jasnej Górze pojawiło się 4,5 mln wiernych, z czego 1,3 mln w ogólnopolskich pielgrzymkach.

Nie tylko Polacy odwiedzają Jasną Górę. W 2016 r. zanotowano pielgrzymów z 82 krajów świata.

Najliczniejszą grupę cudzoziemców stanowią Niemcy. Było stamtąd aż 27,5 tys. pielgrzymów w 766 grupach. Przyjechało też 18 tys. Włochów, 15 tys. Amerykanów, 11 tys. Hiszpanów i 9 tys. Francuzów i ponad 3 tys. pielgrzymów z Japonii. Ten rok był jednak wyjątkowy ze względu na odbywające się w Polsce Światowe Dni Młodzieży.

Opiekujący się Jasną Górą paulini prowadzą posługę na bardzo dużą skalę.

W ciągu całego ubiegłego roku na Jasnej Górze odprawionych zostało prawie 76 tys. Eucharystii. Kapłani spowiadali wiernych przez 36 tys. godzin. Ochrzczono 65 dzieci, udzielono 52 ślubów, wygłoszono prawie 7 tys. homilii i rozdano 2,7 mln komunikantów. Zarejestrowano 1.247 wot dziękczynno-błagalnych. Złożono też prawie 600 tys. karteczek z prośbami do Matki Bożej. Na Jasnej Górze zorganizowano też 18 kongresów naukowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki