Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze: trybunał utrzymuje pozwolenia na budowę

Piotr Brzózka
Janusz Wójtowicz
Wciąż trzeba będzie się starać o pozwolenia na budowę. Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodną z konstytucją nowelizację prawa, które zamieniało obowiązek uzyskania pozwolenia na prostą procedurę zgłoszenia. Sędziowie zablokowali tym samym możliwość wprowadzenia ustawy w życie.

Zastrzeżenia do nowelizacji ustawy o prawie budowlanym wniósł w 2009 r. prezydent Lech Kaczyński. Nowelizacja zakładała, że zamiast starać się o pozwolenie na budowę, inwestor zgłaszałby urzędnikom zawiadomienie o planowanej budowie. Jeśli w ciągu 30 dni nie wyrażaliby oni sprzeciwu, byłoby to uznawane za milczącą zgodę na rozpoczęcie inwestycji.

Przed Trybunałem prawnicy, występujący w imieniu prezydenta przekonywali, że taka procedura naruszałaby interesy sąsiadów, gdyż odbywałaby się w tajemnicy przed nimi. Sędziowie podzieli tę argumentację.

Czy to dobrze, czy źle? Eks-perci nie znajdują jednoznacznej odpowiedzi. - Gdyby zniesiono pozwolenia na budowę, byłaby to dobra wiadomość dla wszystkich inwestorów, przechodzących teraz męki biurokratyczne - mówi Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości z Łodzi.

- Ale z punktu widzenia ładu architektonicznego, likwidacja pozwoleń nie byłaby dobrym rozwiązaniem. Przy braku miejscowych planów zagospodarowania, każdy budowałby jak chce, i gdzie chce. Zamiast pracować nad nowelizacją ustawy, lepiej byłoby szybciej pracować nad miejscowymi planami zagospodarowania. W Łodzi pokrywają one chyba 8 procent powierzchni miasta.

Jeżeli jest plan, całą procedurę można skrócić do ustawowych 60 dni. A jak nie ma planu, to trzeba występować o warunki zabudowy, a to sprawia, że wszystko przeciąga się nawet do roku- dodaje Błeszyński. On także podkreśla, że nowe procedury praktycznie uniemożliwiałyby protesty mieszkańców. Co jest dobre dla inwestorów, ale złe dla zwykłych ludzi.

Jadwiga Kaczorowska, prezes Regionalnej Izby Budowlanej w Łodzi, przyznaje, że sprawa nie jest jednoznaczna. - Uproszczenie i skrócenie procedur byłoby bez wątpienia dobre dla małych inwestorów, osób budujących sobie domy. Ale przy większych inwestycjach niekoniecznie.

Pozwolenie na budowę pełni funkcję kontrolną dla dobra firmy budującej. Planując inwestycję można o czymś zapomnieć, przeoczyć jakiś niuans, który zemści się w trakcie budowy lub po jej zakończeniu Uzyskanie pozwolenia jest skomplikowane, ale pozwala zawczasu wychwycić błędy - uważa Kaczorowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki