Pierwsza Dama USA z wizytą w Rumunii i na Słowacji. Spotkała się z uchodźcami z Ukrainy

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
twitter.com/FLOTUS
Udostępnij:
Pierwsza dama USA spotkała się z ukraińskimi uchodźcami we wschodniej Słowacji. Małżonka Joe Bidena składa wizytę w Rumunii i na Słowacji. Jill Biden odwiedziła amerykańskich żołnierzy tam rozmieszczonych oraz kobiety i dzieci, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy.

Jill Biden rozmawiała z rodzinami, wolontariuszami i pracownikami władz lokalnych w ośrodku dla uchodźców w mieście Koszyce, które jest jednym z głównych punktów tranzytowych dla ponad 400 tys. ukraińskich uchodźców, którzy przekroczyli granicę ze Słowacją.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że 5,8 miliona ludzi uciekło z Ukrainy od czasu, gdy Rosja rozpoczęła tam wojnę.

– Kiedy rozpoczęła się wojna, zrozumieliśmy, że nigdzie na Ukrainie nie jest bezpiecznie – powiedziała pierwszej damie USA Viktoria Kutocha, nauczycielka, która uciekła z zachodniego miasta Użhorod ze swoją 7-letnią córką.

Jill Biden zapytała Kutochę, jak wyjaśniła wojnę dzieciom.

– To bardzo trudne do wyjaśnienia. Powiedziałem tylko, że jest wojna i nie potrafię tego wytłumaczyć – powiedziała. – To bezsensowne – odpowiedziała Jill Biden, po czym objąła matkę i jej dziecko.

Biden odwiedziła również lokalną szkołę, do której uczęszczają dzieci uchodźców. – Serca narodu amerykańskiego są z matkami z Ukrainy – powiedziała, życząc kobietom w szkole szczęśliwego Dnia Matki.

Następnie Jill Biden i słowacki premier Eduard Heger odwiedzili Vysne Nemecke, główne przejście drogowe na 98-kilometrowej granicy Słowacji z Ukrainą.

Pierwsza dama USA wyraziła wdzięczność urzędnikom i organizacjom pozarządowym i dołączyła do krótkiej modlitwy za uchodźców, która miała miejsce w improwizowanej kaplicy w jednym z wielu namiotów rozstawionych przez grupy pomocowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ten rok szkolny był trudny, ale lepszy od ubiegłego

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwsza Dama USA z wizytą w Rumunii i na Słowacji. Spotkała się z uchodźcami z Ukrainy - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie