Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc na przystankach. Przepisy i taryfy ważniejsze od instrukcji ratowania życia?

Marcin Bereszczyński
Na przystanku przy alei Politechniki znajduje się gablota z rozkładami jazdy. Jest w niej dużo wolnego miejsca, gdzie można umieścić instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Takich gablot jest w Łodzi wiele
Na przystanku przy alei Politechniki znajduje się gablota z rozkładami jazdy. Jest w niej dużo wolnego miejsca, gdzie można umieścić instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Takich gablot jest w Łodzi wiele Grzegorz Gałasiński
Radni PiS chcą, żeby na przystankach MPK pojawiły się instrukcje, dotyczące udzielania pierwszej pomocy. Władze Łodzi nie podjęły tej inicjatywy.

Władze Łodzi nie chcą umieścić na przystankach MPK informacji, jak udzielić pierwszej pomocy. Tłumaczą, że gabloty są zapełnione rozkładami jazdy, przepisami i taryfami. Magistrat przekonuje, że umieszczenie informacji o pierwszej pomocy będzie wiązało się z koniecznością zmniejszenia rozkładów jazdy, przez co stałyby się one nieczytelne. Radni PiS są zdziwieni, bo sfotografowali na przystankach gabloty, w których jest dużo miejsca na takie informacje.

Z badań instytutu Pentor wynika, że 30 procent Polaków nie wie, jak należy udzielić pierwszej pomocy. Wiedza kolejnych 25 procent jest teoretyczna, bo czerpana z książek i telewizji. Badania dowodzą, że szybka resuscytacja w czasie trzech - pięciu minut od chwili zatrzymania akcji serca pozwala uratować życie.

Radni PiS Marcin Zalewski i Sebastian Bulak chcieli, żeby na przystankach były informacje, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy. Napisali w tej sprawie interpelację do prezydent Łodzi. Odpowiedział im wiceprezydent Ireneusz Jabłoński. Wyjaśnił, że w pojazdach MPK przy kabinie kierowcy są naklejki z numerem alarmowym 112. Dodał, że w przypadku zasłabnięcia kierowca ma obowiązek powiadomić dział nadzoru ruchu MPK, który wezwie pogotowie. W ostatnich dwóch latach przeszkolono 700 kierowców MPK. Wiceprezydent zaznaczył, że naklejki z instrukcją udzielania pomocy umieszczano w tramwajach i autobusach w 2006 i 2013 roku. Przyznał też, że zostały zniszczone i usunięte. Jabłoński zapewnił, że ZDiT z MPK planują w miarę możliwości technicznych umieszczenie w tramwajach i autobusach infografik, dotyczących udzielania pomocy.

„W chwili obecnej na przystankach komunikacji miejskiej, oprócz rozkładów jazdy, znajdują się informacje na temat taryfy przewozowej, przepisy porządkowe, schematy tras lokalnego transportu zbiorowego i inne odnoszące się do funkcjonowania komunikacji miejskiej. Zawieszenie kolejnych wiązałoby się z koniecznością zmniejszenia formatów rozkładów jazdy, a co za tym idzie brakiem ich czytelności” - napisał wiceprezydent w odpowiedzi na interpelację.

Radni są wzburzeni jego odpowiedzią. - Znaleźliśmy wiele gablot, w których na informacje o pomocy jest dużo wolnego miejsca. Chcemy, żeby każdy łodzianin, czekający na pojazd MPK, miał w sytuacji kryzysowej potrzebne informacje w zasięgu wzroku - mówi radny Marcin Zalewski. - Rada Miejska przyjęła program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zgodnie z którym miasto ma obowiązek prowadzenia kampanii, związanych z bezpieczeństwem. Nasz pomysł wpisuje się w tę uchwałę - mówi Sebastian Bulak. - Nie rozumiem, dlaczego nasza inicjatywa nie zyskała poparcia. Czy dlatego, że należymy do PiS? - zastanawia się radny.

Osoby promujące wiedzę o pierwszej pomocy przyklasnęły inicjatywie radnych. - To bardzo dobry pomysł - twierdzi Piotr Skura, koordynator krajowy pierwszej pomocy PCK. - Im więcej informacji o pierwszej pomocy, tym lepiej. Informacje na przystanku na pewno pomogą prawidłowo zachować się w krytycznej sytuacji.

Pierwsza pomoc

Od 2006 roku prowadzony jest w Polsce program „Ratujemy i uczymy ratować”. Przeszkolono 27 tys. nauczycieli z ponad 12 tys. szkół. Dzięki temu 2 mln dzieci poznało podstawy pierwszej pomocy. W 2013 roku odbyła się próba ustanowienia rekordu jednoczesnego prowadzenia resuscytacji przez największą grupę osób. Zaangażowało się aż 83.111 osób z 1.132 instytucji w Polsce.

W latach 2010 - 2012 przeprowadzono w Łodzi badania, dotyczące wiedzy o pierwszej pomocy wśród kierowców. Najwięcej osób wiedziało, jak zachować się w przypadku urazów kręgosłupa. Tylko 32 proc. łódzkich kierowców wiedziało, jak się wykonuje resuscytację krążeniowo-oddechową. Najgorzej wypadli uczestnicy kursów na prawo jazdy.

Badania kierowców w woj. lubelskim wykazały, że tylko połowa ankietowanych potrafiłaby udzielić pomocy. Aż 70 proc. badanych nigdy nie była w sytuacji, gdy potrzebna była pierwsza pomoc.

Zobacz też:

Co to jest anafilaksja? Źródło: Studio Active / TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki