Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to okazja do rozmowy o zdrowiu i szczepieniach przeciw HPV. Jak się do niej przygotować radzi NFZ

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze
Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa powinna przebiegać w przyjaznej atmosferze 123RF
Przeżyta bez stresu pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa zaprocentuje na całej jej życie. Łódzki oddział NFZ zachęca, by młodą pacjentkę odpowiednio przygotować.

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa może być dla dziewczynki stresująca. Jest jednak bardzo ważna, dlatego do takiej wizyty warto dziecko odpowiednio przygotować.

Dr Monika Tadros-Zins, ginekolog-położnik z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi podkreśla, że taką rozmowę powinna przeprowadzić z dziewczynką jej mama. To od niej młoda pacjentka powinna dowiedzieć się jak wygląda wizyta, fotel ginekologiczny i czego spodziewać się na badaniu.

- Pierwsza wizyta u ginekologa ma być dla dziewczynki źródłem wiedzy. Nie wiedzy czerpanej z internetu lub od koleżanek, ale wiedzy od fachowca – przekonuje.

Pierwsza wizyta u ginekologa. Jakie są zasady?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć między 11 a 13 rokiem życia, gdy dziewczynka zaczyna miesiączkować. Zgodnie z przepisami osoby niepełnoletnie muszą przyjść do lekarza z rodzicem lub opiekunem prawnym, który wyrazi zgodę na badanie i będzie obecny podczas zbierania wywiadu. Dodatkowo pacjentki, które skończyły 16. lat też muszą samodzielnie zgodzić się na badanie.

Po zebraniu wywiadu i przed samym badaniem opiekun może wyjść. Jeśli ginekologiem jest mężczyzna, przy badaniu obecna będzie położna. Warto przy tym wiedzieć, że u dziewcząt, które jeszcze nie współżyły, nie przeprowadza się pełnego badania ginekologicznego.

Konieczność rozebrania się od pasa w dół dla pacjentki może być krępująca. Jednak dziś w gabinetach ginekologicznych dostępne są jednorazowe, papierowe spódniczki, dzięki którym może ona poczuć się swobodniej.

Pierwsza wizyta u ginekologa. Tu dowiesz się jak rozmawiać o niej z dzieckiem

Do ginekologa w ramach NFZ można wybrać się bez skierowania. Na pierwszą wizytę można wybrać dowolną poradnię ginekologiczno-położniczą, która ma umowę z NFZ. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wybrania lekarza, który będzie opiekować się pacjentką także w późniejszych latach. Listę poradni ginekologiczno-położniczych w regionie łódzkim można znaleźć w serwisie internetowym NFZ Gdzie Się Leczyć:

Tu znajdziesz adresy przychodni ginekologicznych w województwie łódzkim mających umowę z NFZ

Można też udać się do poradni ginekologii dziecięcej. Takie poradnie w regionie łódzkim są dwie - w ICZMP przy ul. Rzgowskiej 281/289 w Łodzi (tel. 42 271 20 00) oraz w NZOZ Medicus przy ul. Jana Pawła II 12 w Sieradzu (tel. 43 827 22 36).

Tu znajdziesz listę specjalistycznych poradni ginekologicznych dla dziewcząt

Wizyta u ginekologa a szczepienia przeciw HPV

Od 1 czerwca w Polsce dostępna będzie bezpłatna będzie szczepionka przeciw HPV czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego dla dziewczynek 13 i 12-letnich i przy okazji pierwszej wizyty u ginekologa można zapytać o jej działanie. Szczepionka ta, podana przed rozpoczęciem współżycia płciowego, jest skutecznym sposobem profilaktyki raka szyjki macicy. Szacuje się, że zmniejsza ona ryzyko zachorowania na ten groźny dla kobiet nowotwór aż o 70 proc. Większość zachorowań na raka szyjki macicy związana jest właśnie z zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.

Zapisy na szczepienie przeciw HPV uruchomione zostały 27 maja 2023.

Gdzie zapisać się na szczepienie przeciw HPV:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię 989 ( czynną codziennie w godz. 7- 20)
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Tu znajdziesz informacje o bezpłatnych szczepieniach przeciw HPV i o zapisach

Podczas wizyty z ginekologiem można też poznać sposoby zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową oraz profilaktykę innych nowotworów kobiecych narządów płciowych, porozmawiać o konieczności wykonywania regularnych badań cytologicznych czy badania piersi.

Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podkreśla, że regularne wizyty u ginekologa są bardzo ważne dla wszystkich pań. - Kobiety bez względu na wiek, także wtedy, kiedy nic nie boli, powinny raz do roku umówić się na wizytę do ginekologa – podkreśla Anna Leder.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki