Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze problemy z nowym regulaminem budżetu obywatelskiego

Marcin Bereszczyński
Grzegorz Gałasiński
Nowy zapis regulaminu budżetu obywatelskiego może prowadzić do absurdów, np. takiego, że do posadzenia 50 drzew trzeba będzie napisać 50 wniosków.

Nowy zapis regulaminu budżetu obywatelskiego jest na tyle nieprecyzyjny, że może prowadzić do licznych absurdów. Podczas obrad komisji ds. budżetu obywatelskiego padła nawet propozycja wprowadzenia zmian w regulaminie. Tylko jak tę zmianę wprowadzić, skoro pierwsze wnioski do budżetu już wpłynęły? Przez pierwsze dwa dni wpłynęły już 32 wnioski.

Kontrowersyjny zapis dotyczy konieczności wpisania lokalizacji zadania, którego dotyczy wniosek. Trzeba wskazać konkretny teren lub obiekt. A to budzi liczne wątpliwości. Przykładem jest wniosek dotyczący projektu "Bezpieczne skrzyżowania przez całą dobę". Chodzi w nim o 39 skrzyżowań. Wniosek został wstępnie odrzucony, jako niezgodny z regulaminem, bo dotyczy 39 lokalizacji, a nie jednej. Dochodzi do absurdów. Mieszkańcy Bałut chcą złożyć wniosek o monitoring składający się z 19 kamer. Czy muszą napisać 19 wniosków dla lokalizacji każdej kamery? Czy wniosek o posadzenie 50 drzew będzie odrzucony, bo trzeba złożyć 50 wniosków z dokładną lokalizacją jednego drzewa?

CZYTAJ TEŻ: Rusza trzecia edycja łódzkiego budżetu obywatelskiego

Grzegorz Justyński, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej magistratu przekonywał, że zadania systemowe mogą dotyczyć pewnego rejonu lub sieci szkół. To uratowałoby wnioski o instalację monitoringu lub powiązanych z sobą skrzyżowań. Radni jednak mają wątpliwości, jak zdefiniować termin "zadanie systemowe", aby nie budził wątpliwości.

Wprowadzenie zapisu o lokalizacji miało powstrzymać tworzenie tzw. spółdzielni, czyli wniosku kilku podmiotów domagających się dużych, kosztownych projektów. W poprzedniej edycji wygrał taki projekt. To budowa 16 boisk przy szkołach, która zyskała najwięcej głosów i pochłonęła ogromną część puli budżetu obywatelskiego.

Część radnych proponowała, aby zmienić regulamin budżetu obywatelskiego. Zapadła jednak decyzja, aby w najbliższych dniach wypracować wykładnię, która doprecyzuje problem lokalizacji zadań.

ZOBACZ TEŻ: Start III edycji budżetu obywatelskiego Łodzi. Propozycje można składać do 27 maja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki