Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze skrzypce

(anp)
fot. archiwum artysty
Nigel Kennedy z krakowskim zespołem Kroke zagra w niedzielę o godz. 19 na Rynku Manufaktury koncert w ramach trwających właśnie "Spotkań z Kulturą Żydowską".

Kennedy jest słynnym uczniem Yehudi Menuhina. Od początku kariery zaskakuje wyglądem i zachowaniem. Nie nosi smokingów, a jego fryzura sprawia, że bardziej przypomina punka niż muzyka klasycznego. Gra na znakomitych skrzypcach Stradivarius. Kroke natomiast to jeden z najlepszych zespołów muzyki żydowskiej w Europie, utworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykorzystują elementy ludowej tradycji muzycznej wielu narodów, np. bałkańskich Cyganów, korzystają z doświadczeń muzyki klasycznej i jazzu.

Wstęp na niedzielny plenerowy koncert jest oczywiście wolny.

Ciekawym wydarzeniem muzycznym będzie także pierwszy w Polsce koncert izraelskiej skrzypaczki Miri Ben-Ari: "The Hip Hop Violinist" - hiphopowej skrzypaczki, jak sama siebie określa. Ben-Ari jest laureatką nagrody Grammy, stworzyła własny styl muzyczny, łączący muzykę klasyczną z elementami jazzu i R&B. W roku 2007 uzyskała tytuł najlepszego izraelskiego artysty. Solidne fundamenty muzycznej kariery zdobyła jako uczennica Yehudi Menuhina i Isaaca Sterna. Hiphopowa skrzypaczka zagra w czwartek o godz. 19 w Klubie Wytwórnia przy ul. Łąkowej 29. W tym wypadku trzeba zapłacić za wejście na od 35 do 40 zł.

Muzykowanie w Manufakturze rozpocznie się już w sobotę od godz. 16. Obok klasycznej klezmerskiej muzyki w wykonaniu grupy Lubliner Klezmorim wystąpią zespoły takie jak Samokhin Band Klezmer Orkieste & Marek Ravski. Ich muzyka jest brawurową fuzja dixielandowego jazzu, rock'n'rolla, nostalgiczno-romantycznej słowiańskiej nuty oraz nowoczesnego brzmienia. Samokhin Band tworzą Polak, Żyd, Rosjanin, Niemiec i Ormianin wierzący w muzykę. Zagra także zespół Nayekhovichi z Petersburga, grający tradycyjne żydowskie melodie w nowym rockowo-reggae'owo-jazzowym brzmieniu. W swoim programie Nayekhovichi mają utwory instrumentalne, ocierające się o prowokację muzyczną i tęskne pieśni w jidysz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki