Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze świeckie kobiety w Polsce mogą rozdawać komunię. Abp Grzegorz Ryś pobłogosławił nadzwyczajne szafarki Komunii Świętej ZDJĘCIA

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Po raz pierwszy w Polsce komunii mogą udzielać także kobiety świeckie. Jedną nadzwyczajnych szafarek komunii świętej archidiecezji łódzkiej została pani Katarzyna Bednarska-Szczepaniak z Łodzi (na zdjęciu)
Po raz pierwszy w Polsce komunii mogą udzielać także kobiety świeckie. Jedną nadzwyczajnych szafarek komunii świętej archidiecezji łódzkiej została pani Katarzyna Bednarska-Szczepaniak z Łodzi (na zdjęciu) Ks. Paweł Kłys/Archidiecezja Łódzka
W archidiecezji łódzkiej są trzy pierwsze w Polsce świeckie kobiety, które mogą rozdawać komunię św. Błogosławieństwo abp. Grzegorza Rysia otrzymały w sobotę, od niedzieli pełnią już posługę w swoich wspólnotach.

Pierwsze w Polsce świeckie szafarki komunii św. są w Łodzi

W sobotę (20 maja) w łódzkiej katedrze arcybiskup Grzegorz Ryś ustanowił nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej. Szafarze to osoby świeckie, które mogą rozdawać komunię podczas mszy św., a także samodzielnie zanosić ją do domów osób chorych i starszych. Do tej pory nadzwyczajnymi szafarzami w Polsce byli tylko świeccy mężczyźni oraz bracia i siostry zakonne,. Teraz do tego grona dołączyły trzy świeckie kobiety z Łodzi.

Wśród nich jest pani Katarzyna Bednarska-Szczepaniak z parafii św. Kazimierza na Starym Widzewie w Łodzi. Jak tłumaczyła w rozmowie z portalem archidiecezji łódzkiej w pewnym momencie poczuła powołanie do tej posługi.

- Czuję w sercu, że Jezus posyła mnie do osób chorych, którzy nie mogą co tydzień przyjmować Jego Ciała Eucharystycznego i uczestniczyć we Mszy Świętej. Czuję, że to właśnie tam - przy nich - jest moje miejsce w każdą niedzielę – wyjaśniała przy okazji uroczystości.

Dwie kolejne panie szafarki związane są z łódzkimi wspólnotami religijnymi: ekumeniczną Chemin Neuf oraz jezuicką Mocni w Duchu.

Aż sześć nowych nadzwyczajnych szafarek Eucharystii to zakonnice z diecezji łódzkiej. Wśród nich jest pochodząca z Indii siostra Jessie. Jak wyjaśniła teraz będzie nosiła Pana Jezusa do chorych. - To dla mnie wielki zaszczyt - podkreślała zakonnica.

72 nowych nadzwyczajnych szafarzy komunii św. w diecezji łódzkiej. Co będą robić?

Podczas sobotniej liturgii abp. Grzegorz Ryś pobłogosławił w sumie 72 nowych szafarzy. Większość z nich przyszła na uroczystość z bliskimi - małżonkami, dziećmi, rodzicami. Aby zostać nadzwyczajnymi szafarzami musieli wykazać się wzorową postawą w życiu religijnym, rodzinnym, a nawet zawodowym, a też przez pół roku przygotowywać się na specjalnych kursach z wiedzy biblijnej, teologicznej pastoralnej i psychologicznej.

Podczas kazania abp Grzegorz Ryś przypomniał, że w wielu parafiach są puste ławki po osobach bardzo wiekowych i schorowanych.

- We wszystkich naszych parafiach, we wszystkich naszych wspólnotach mamy ludzi, którzy sami nie przyjdą do kościoła, na których nie wystarczy poczekać, żeby przyszli – dla bardzo prostej przyczyny – bo już nie mogą - mówił arcybiskup. Podkreślał, że oprócz ludzkiego wsparcia Kościół może im zanieść Jezusa i w tym mogą pomóc właśnie szafarze.

Ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej podkreśla, że w archidiecezji łódzkiej nowi świeccy szafarze i szafarki będą udzielać komunii świętej w nadzwyczajnych sytuacjach.

- Ich głównym zadaniem będzie zanoszenie komunii świętej do chorych, którzy nie mogą sami przyjść do kościoła. Osoby chore mogą wysłuchać mszy św. w radiu lub w telewizji, a komunie doniosą im właśnie świeccy szafarze - wyjaśnia ks. Kłys. Jak dodaje szafarze mogą też rozdawać komunię w czasie mszy św., jeśli np. jest jeden ksiądz a wiernych przystępujących do komunii wielu.

W polskim Kościele jest coraz więcej nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej. Wynika to głównie z mniejszej liczby powołań kapłańskich, co wiąże się ze zmniejszeniem liczby kapłanów w poszczególnych parafiach. Jednocześnie Kościół coraz bardziej docenia więc rolę świeckich, wprowadzając ich w nowe obszary swojej pracy, np. wyświęcając, także w Łodzi, żonatych mężczyzn na diakonów stałych. Z drugiej społeczeństwo się starzeje i coraz więcej jest chorych, którym komunię trzeba zanosić do domów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki