Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze urodziny piłkarskich chodziarzy. Dekalog Walking Futbolowy

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Nie tak wyobrażali sobie pierwsze urodziny zawodnicy i sympatycy walking futbolu w Polsce. Stowarzyszenie Walking Futbol Polska powstało w Łodzi, na początku 2019 roku.

Po krótkim okresie aklimatyzacji w naszym mieście, rok 2020 miał być przełomowy dla wielu osób, które pomimo upływającego wieku, chcą żyć aktywnie i zdrowo. Miał być... bo ze zrozumiałych względów na razie plany trzeba było zweryfikować.
„Chodzimy za piłką, chodź z nami” - chwytliwe hasło przyciąga jak magnes kolejnych chętnych do gry. Początkowo trudno było znaleźć w Łodzi dziesięciu zapaleńców w kategoriach wiekowych 50+ czy 60+. Potem było ich dwudziestu, trzydziestu itd. Kilka miesięcy temu o swoje miejsce zaczęły upominać się panie i natychmiast utworzono żeńską drużynę 40+, podzieloną na grupy profesjonalną i amatorską. Celem dla młodej, ale bardzo prężnej i chętnej do pracy, sekcji pań, był udział w majowym Pucharze Świata, który miał się odbyć na Majorce. Panowie szykowali się do udziału w lipcowych mistrzostwach Europy w Walii. Od kwietnia, co kilka dni miały się odbywać pokazowe zajęcia walking futbolu w kilkunastu miastach w Polsce.

Miało być kilkanaście drużyn w II edycji Senior Łódka Cup
Na czerwiec zaplanowano w Łodzi rozegranie drugiej edycji turnieju Senior Łódka Cup. Rok temu w zawodach wzięły udział trzy drużyny z naszego miasta. Teraz miało ich być kilkanaście, a o rosnącej renomie turnieju świadczy fakt, że miał być zorganizowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim czy Łódzkim Związkiem Piłki Nożnej.
Co robią polscy walking futboliści w czasach pandemii i jakie mają plany na najbliższą przyszłość?
- Przede wszystkim dbamy o własne zdrowie i cierpliwie czekamy na możliwość wspólnego wyjścia na boisko. Nie jesteśmy zawodnikami ekstraklasy. Nie ma aż takiego ciśnienia aby za wszelką cenę grać i trenować, bo walking futbol to nasza pasja, a nie zawód, ale wszystkim nam bardzo brakuje regularnych spotkań i chodzenia za piłką – mówi promotor dyscypliny Jarek Paradowski – Większość turniejów zagranicznych została przełożona na jesień, jednak nikt nie jest dziś w stanie zagwarantować, że we wrześniu czy październiku będą mogły się odbyć. Jeśli tylko koronawirus odpuści, to na pewno podejmiemy próbę aby jeszcze w tym roku w Polsce zorganizować jakiś turniej dla pań i panów. Bardzo nas cieszy fakt, że środowisko walking futbolu bardzo się jednoczy w tych trudnych czasach. Nasze Stowarzyszenie należy do International Walking Football Federation i cały czas jesteśmy w kontakcie z zawodnikami z całego świata. Dyskutujemy o rzeczach dla środowiska bardzo ważnych jak np. przepisy gry i ich interpretacja, ale nie zapominamy też o zwykłych pozdrowieniach, życzeniach i wzajemnym wspieraniu się w tych trudnych czasach.

Polscy działacze zyskali uznanie IWFF
Polscy działacze zyskali uznanie IWFF, opracowując kilka tygodni temu walking futbolowy dekalog, który został przetłumaczony na kilka języków i do zasad którego mają się stosować także gracze z innych państw.
Gdy tylko sytuacja wróci do normy, każdy kto chciałby spróbować swych sił w walking futbolu będzie miał taką szansę. Piłkarska przeszłość nie ma żadnego znaczenia. W walking futbol może grać każdy. „Nie przestajesz grać w piłkę nożną gdy się starzejesz... Starzejesz się, gdy przestajesz grać w piłę nożną...” - tak mawiają Anglicy, którzy posiadają w swym kraju ponad 1000 walking futbolowych drużyn.
Wszystkie informacje na temat chodzonej odmiany piłki nożnej znajdziecie na stronie internetowej walkingfutbol.pl. Pytania można zgłaszać pod adresem [email protected].

Dekalog Walking Futbolowy
1. Bądź dumny z faktu, że uprawiasz walking futbol. Powodem do dumy jest to, że niewielu ludzi w Twoim wieku decyduje się na jakąkolwiek aktywność fizyczną.
2. Bądź tolerancyjny. Szanuj kolegów i rywali bez względu na to, kim są, komu kibicują, jakiego są wyznania i koloru skóry.
3. Podczas zajęć myśl pozytywnie. Zmartwienia i kłopoty zostaw w szatni. Tylko po to do nas przyszedłeś, żeby o nich zapomnieć na kilka godzin.
4. Dopinguj innych graczy do lepszej gry. Doceniaj ich chęci i starania nawet wtedy, gdy nie są tak doskonali jak Ty. Pamiętaj, że w walking futbolu wynik sportowy jest ważny, ale na pewno nie najważniejszy.
5. Graj bezkontaktowo. Uważaj na bezpieczeństwo swoje i innych. Wystrzegaj się gry bark w bark, wślizgów, pchnięć, blokowania piłki wyprostowaną nogą itp. Nie jesteś już tak młody i sprawny jak kiedyś. Każdy upadek może być dużo bardziej niebezpieczny niż kilkanaście lat temu.
6. Nie dyskutuj z sędzią, który stojąc z boku, widzi lepiej czy idziesz, czy biegniesz. Uwierz, że przepisy do gry skonstruowane są tak, by chronić Cię przed odniesieniem kontuzji.
7. Walking futbol to gra zespołowa. Wymieniaj jak najwięcej podań. Wyjdź na pozycję. Zagraj piłkę do partnera. Na rajdy przez całe boisko miałeś czas kilkanaście (kilkadziesiąt) lat temu. Uwierz nam, że próbując wykonać je, idąc, a nie biegnąc, nie wzbudzisz aplauzu na trybunach :-).
8. Baw się samą obecnością na boisku. Czerp radość z tego, że potrafisz zmotywować się do aktywnego spędzania czasu.
9. Staraj się zarażać swą pasją innych. Przekonaj ich, że walking futbol to nie tylko sport, ale także wspaniała zabawa, którą można uprawiać w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania.
10. Jeśli opuszczasz trening sfrustrowany i w złym humorze, to znaczy, że walking futbol nie jest rozrywką dla Ciebie. Jak najszybciej poszukaj sobie innego hobby.ą

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki