Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień otwarcia żłobków i przedszkoli po wiosennym lockdownie 2021. W Łodzi frekwencja ok. 70 proc. Kiedy powrót nauki w szkołach?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Poniedziałek (19 kwietnia) był pierwszym dniem otwarcia żłobków i przedszkoli po trzech tygodniach ich zamknięcia z powodu trzeciej fali epidemii koronawirusa. Sprawdziliśmy, czy rodzice chętnie posyłali w ten dzień maluchy do placówek zarządzanych przez Urząd Miasta Łodzi.
Poniedziałek (19 kwietnia) był pierwszym dniem otwarcia żłobków i przedszkoli po trzech tygodniach ich zamknięcia z powodu trzeciej fali epidemii koronawirusa. Sprawdziliśmy, czy rodzice chętnie posyłali w ten dzień maluchy do placówek zarządzanych przez Urząd Miasta Łodzi. Lucyna Nenow / archiwum Polska Press
Poniedziałek (19 kwietnia) był pierwszym dniem otwarcia żłobków i przedszkoli po trzech tygodniach ich zamknięcia z powodu trzeciej fali epidemii koronawirusa. Sprawdziliśmy, czy rodzice chętnie posyłali w ten dzień maluchy do placówek zarządzanych przez Urząd Miasta Łodzi.

UMŁ zapowiedział zbiorcze dane ze 146 przedszkoli – za poniedziałek – na wtorkowy poranek, ale wcześniej o informacje na temat frekwencji z 19 kwietnia poprosiliśmy kilku dyrektorów miejskich przedszkoli.

Frekwencja z dnia 19.04 z wybranych przedszkoli w Łodzi

„Jest 70 dzieci na 100 zapisanych” – wyliczyła Beata Lewandowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 221.

„137 na 200” – poinformowała Wiesława Sobczyk dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 (z PM nr 228). – „Jest świetna pogoda, większość grup przebywa w ogródku. Frekwencja nie odbiega od zwykłej o tej porze roku. Wiem, że rodzice naszych uczniów także bardzo chcieliby już ich powrotu do stacjonarnej nauki” (w skład zespołu wchodzi także Szkoła Podstawowa nr 202).

Kuratorium wyliczyło, iż w województwie łódzkim, na 1205 przedszkoli, nie ruszyły cztery takie placówki.

Frekwencja z dnia 19.04 w łódzkich żłobkach

W poniedziałek UMŁ zebrał już dane o frekwencji z 19 kwietnia z całego Miejskiego Zespołu Żłobków, na który składają się 32 placówki. Rodzice przyprowadzili do nich 1857 dzieci na ok. 2,5 tys. zapisanych.

Nauka zdalna w szkołach aktualnie wydłużona do 25 kwietnia. Co potem?

Uczniowie podstawówek, liceów oraz techników i branżówek mają wydłużoną naukę zdalną do 25 kwietnia.

Ale są wyjątki. Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, iż od 19 kwietnia wróciły m.in. stacjonarne zajęcia sportowe w szkołach dla uczniów-sportowców oraz praktyczne zajęcia w siedzibach techników i branżówek dla młodzieży przygotowującej się do egzaminów zawodowych w ich najbliższej sesji (czerwiec-lipiec 2021 r.).

30 kwietnia maturzystom 2021 kończy się rok szkolny. Zatem ich szanse na powrót do nauki stacjonarnej spadają do minimum.

W poniedziałek o możliwości ewentualnego powrotu do stacjonarności dla najmłodszych uczniów wypowiedział się Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i poseł PiS z Kutna (jako gość radiowego „Poranka Rozgłośni Katolickich”). Zapowiedział on ogłoszenie decyzji w sprawie rodzaju nauczania w nowym tygodniu na środę (21 kwietnia). Przy poziomie zachorowań z końca ubiegłego tygodnia – czyli kilkunastu tysięcy na dobę – wiceminister uważa, iż jest „duże prawdopodobieństwo” powrotu klas I-III podstawówek do kształcenia w ich siedzibach.

AKTUALIZACJA

Niestety, z powrotem stacjonarności do polskich przedszkoli, zbiegły się fałszywe alarmy o podłożonych w ich siedzibach ładunkach wybuchowych. Policja potwierdziła, że dwa z tych alarmów miały miejsce w poniedziałek rano w Kutnie. Oba przedszkola sprawdzili pirotechnicy. W poniedziałek maile z fałszywą wiadomością o ładunkach wybuchowych (o rzekomej bombie w plecaku dziecka) trafiały także do przedszkoli w Warszawie i w Lublinie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki