MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień wiosny 2024. Kiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Meteorologiczna wiosna zaczyna się 1 marca.
Meteorologiczna wiosna zaczyna się 1 marca. pixabay.com
W kalendarzu jeszcze zima, choć nie w każdym podziale. Za oknami już wiosny nieco więcej za sprawą ciepłego lutego, który dał sygnał wielu roślinom do rozpoczęcia sezonu. Na pierwszy dzień wiosny nie muszą czekać ci, którym wystarczy meteorologiczna. Kiedy przypada początek wiosny astronomicznej i kalendarzowej?

Spis treści

Pogoda i warunki, jakie przynosi, ma szczególne znaczenie dla rolników, sadowników czy działkowców, którym pozwala zacząć prace i przewidywać zbiory, wdrażać plany. Zbyt wczesne przebłyski wiosny mogą stanowić duże zagrożenie dla przyrody. Już mijający luty był wyjątkowo ciepły, co odczuła przyroda i np. leszczyna zaczęła wcześniej okres kwitnienia.

Kiedy oficjalnie zaczyna się wiosna?

Kiedy przypada pierwszy dzień wiosny 2024? Odpowiedzi jest kilka

Pory roku dzieli się ze względu na różne kryteria. Jednym z nich jest średnia dobowa temperatura, innym położenie słońca wobec Równika czy fazy rozwoju roślin. Są i te stałe, jak kalendarzowe pory roku.

20 marca 2023 - początek astronomicznej wiosny. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się, gdy dochodzi do zrównania długości dnia i nocy (równonoc wiosenna).
21 marca 2023 - początek kalendarzowej wiosny.

Wiosna meteorologiczna zaczyna się już 1 marca i trwa do końca maja. Kwitnienie niektórych gatunków roślin wyznacza jeszcze wiosnę fenologiczną. To czas, kiedy przyroda budzi się do życia po okresie zimowego uśpienia.

Jak wyróżniamy pory roku? Jest kilka podziałów

Wyżej wymieniliśmy daty, przyjrzyjmy się kryterium, z których wynikają.

Na początek termiczne pory roku. Jak wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydziela się je poprzez kryterium średniej dobowej temperatury powietrza. Termiczna wiosna i jesień występuje wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza wynosi 5-15°C.

Następny niech będzie w naszym przeglądzie podział na metrologiczne pory roku. Konkretny moment w kalendarzu wyznaczyli meteorolodzy i klimatolodzy, żeby móc porównywać okresów o takiej samej długości i do obliczania danych statystycznych. W tym podziale wiosna trwa od 1 marca do 31 maja.

Aby dowiedzieć się, skąd astronomiczne pory roku, powinniśmy spojrzeć na niebo. Wyznaczane są przez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem (równonoc jesienna albo wiosenna) albo zwrotnikami (przesilenie letnie lub zimowe). Wiosna zaczyna się 20 marca (rzadziej 21 marca), gdy przypada równonoc wiosenna.

W marcu, poza początkiem wiosny, mamy też zmianę czasu, zegarki przesuwamy o godzinę do przodu.
W marcu, poza początkiem wiosny, mamy też zmianę czasu, zegarki przesuwamy o godzinę do przodu. pixabay.com

Na koniec fenologiczne pory roku, według których mamy aż 3 etapy wiosny. Jak podaje IMGW, podział opiera się na fazach rozwojowych roślin i obserwacjach ich stadium rozwoju, wykorzystuje się również kryterium zachowania zwierząt (pora godów, zapadanie w sen zimowy i in.):

  • początek wiosny – początek topnienia śniegu; kwitnienie: leszczyna, wierzba iwa, przylaszczka.
  • wczesna wiosna – kwitnienie: mniszek lekarski, czeremcha zwyczajna; pojawienie się liści: kasztanowiec zwyczajny, brzoza brodawkowata.
  • pełnia wiosny – zazielenienie się lasu liściastego; kwitnienie: kasztanowiec zwyczajny, bez.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy dzień wiosny 2024. Kiedy zaczyna się kalendarzowa i astronomiczna? - Strefa Agro

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki