Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy kandydat na nowego rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Prof. Jarosław Płuciennik bierze pod uwagę start w wyborach 2020

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Prof. Jarosław Płuciennik
Prof. Jarosław Płuciennik Jakub Pokora / archiwum
Prof. Jarosław Płuciennik ogłosił, że bierze pod uwagę start w wyborach na rektora Uniwersytetu Łódzkiego w 2020 r.

- "Biorę pod uwagę start w wyborach na Rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Proszę wszystkich przyjaciół o wsparcie" - ogłosił we wtorek (29 października) prof. Jarosław Płuciennik za pośrednictwem swojego profilu w serwisie społecznościowym Facebook. Wcześniej opublikował swoje "9,5 tezy" o uniwersytecie, wśród których można znaleźć takie postulaty jak "Wolność – wolność badania i uczenia (się)" czy "Demokratyczna kultura zarządzania uczelnią".

Prof. Jarosław Płuciennik to reprezentant Wydziału Filologicznego, humanista - m.in. kulturoznawca i literaturoznawca - który działał już we władzach UŁ (jako prorektor uczelni ds. programów i jakości kształcenia w latach 2012-2016).

Prof. Jarosław Płuciennik był również (do czerwca 2019 r.) rzecznikiem prasowym KOD w Łodzi. Dał się poznać także jako krytyk reformy akademickiej wicepremiera Jarosława Gowina.

Obecny rektor UŁ - prof. Antoni Różalski - nie może ubiegać się o drugą kadencję z uwagi na swój wiek.

Czytaj więcej o barierze wiekowej, przed którą stanęli dwaj z łódzkich rektorów

Prof. Jarosław Płuciennik potwierdził swoją deklarację w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim”, jednak jego kandydatura jest warunkowa. Profesor oficjalnie zgłosi ją, jeśli nie zmieni się aktualna sytuacja prawna, która wyklucza z walki o reelekcję wiosną 2020 r. prof. Antoniego Różalskiego, obecnego rektora. Przypomnijmy, że ten stał się „ofiarą” obniżenia maksymalnego dopuszczalnego wieku kandydata na głowę uczelni do 67 lat (ukończonych w momencie ewentualnego objęcia funkcji). To obniżenie (z 70 lat) wprowadziła reforma akademicka przeforsowana przez Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki. Prof. Antoni Różalski w 2020 r. będzie świętował 68. urodziny.

– Będę pilnował takich wartości jak autonomia uczelni, akademickość, gotowość do debaty – deklaruje prof. Jarosław Płuciennik. Jest zadowolony, że mimo tendencji do centralizacji szkół wyższych, przejawianych w reformie Jarosława Gowina, np. nowy statut UŁ pozostawia elektorom na wydziałach wybór ich dziekanów (w Politechnice Łódzkiej i w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi wskazuje ich teraz rektor).

Kandydaci na rektora często biorą się z grona prorektorów poprzednika. Wśród prorektorów prof. Antoniego Różalskiego ostatnio najgłośniej na uczelni wymieniane jest nazwisko prof. Elżbiety Żądzińskiej, prorektor ds. nauki UŁ (to też pierwszy zastępca głowy uniwersytetu). Ta biolog (ur. 1967) jest odpowiedzialna za przygotowanie wniosku UŁ w konkursie na tzw. uczelnie badawcze, w którym eksperci Jarosława Gowina wybrali 10 polskich szkół wyższych z najlepszym finansowaniem na najbliższe siedem lat. Ogłoszenie wyniku konkursu już w środę (30 października): w przypadku sukcesu UŁ autorytet obecnego pierwszego zastępcy wzrośnie ogromnie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki