Pierwszy polski festiwal filmów 3D odbędzie się w Łodzi

  Pierwszy polski festiwal filmów 3D odbędzie się w Łodzi

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wcześniej czy później taki pomysł ktoś musiał wprowadzić w życie. Popularna filmowa technologia 3D doczekała się swojego pierwszego polskiego festiwalu. Początek już 20 października w Łodzi.
  Jednym z festiwalowych filmów będzie "Pina"

  Jednym z festiwalowych filmów będzie "Pina" ©fot. materiały prasowe/Laurent Phillippe

  Międzynarodowy festiwal filmów realizowanych w technologii 3D - 3D Image Festival odbędzie się w dniach 20-24 października w klubie Wytwórnia oraz w nowo otwartym kinie 3D Wytwórnia. Pierwsza edycja dedykowana jest Alainowi Derobe, wybitnemu artyście kina 3D i twórcy naturalnej metody filmowania trójwymiarowego.

  - Organizując międzynarodowy festiwal poświęcony stereoskopii, chcemy zrealizować kilka celów: przybliżyć technologię 3D szerokiej publiczności, kreować wizerunek Polski jako kraju otwartego na nowoczesność i Łodzi jako miasta kultury, szczególnie zaś filmu oraz stworzyć przyjazny klimat dla stereograferów z całego świata, by chcieli do nas powrócić - mówi Włodzimierz Popiński, prezes Fundacji 3D Image, organizatora festiwalu.
  - Poza wiedzą na temat tworzenia dobrej jakości filmu 3D, na której szczególnie nam zależy, chcemy spopularyzować tę fascynującą technologię w zastosowaniach eventowych, edukacji oraz rozrywce. Pragniemy zainspirować twórców filmów reklamowych, koncertów, widowisk teatralnych, a nawet sportowych kontaktując ich z profesjonalistami z USA, Kanady i Europy.

  Festiwalowi towarzyszyć będzie konkurs filmów realizowanych w technologii stereo (zgłoszenia przyjmowane są do 7 października). Podczas pięciu dni odbywać się będą również projekcje światowych produkcji oraz - jak zapewniają organizatorzy - filmów w wersjach niedostępnych w klasycznej dystrybucji. Ponadto, uczestnicy będą mogli zobaczyć elementy holografii, wziąć udział w pokazach filmów 5D, a także multimedialnych.

  Podczas festiwalu odbędą się liczne spotkania, panele i konferencje m.in. z Buzzem Haysem - ekspertem w zakresie produkcji filmów 3D; Josephine Derobe - nominowaną do Oscara stereograferką, córką Alaina Derobe; Ericiem Derenem - pracującym przy efektach specjalnych m.in. w filmach "Titanic", "Niesamowity Spidermen" i "Oz: Wielki i potężny", a także Shannon Benną - prezes stowarzyszenia Stereo Sisters, zrzeszającego kobiety z całego świata zajmujące się realizacją filmów w trójwymiarze.

  Miłośnicy kina będą mieli jednak przede wszystkim okazję do obejrzenia światowych produkcji 3D. - Podczas festiwalu będzie można obejrzeć całą gamę największych światowych produkcji 3D przeznaczonych dla widzów w różnych grupach wiekowych. Wśród nich znajdą się miedzy innymi "Dracula", "Pina", "California Dream", koncert U2, opera "Aida" i wiele innych tytułów, których z powodu ograniczeń licencyjnych nie mogę teraz wymienić, ale które zaspokoją wszelkie oczekiwania. Zadbaliśmy o to, by jakość oglądanych filmów była na najwyższym poziomie projekcji - dodaje Włodzimierz Popiński.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódzki mikroklimat filmowy

  Isyrius (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W konkursie filmowym wystartują również 2 filmy łódzkiej firmy produkcyjnej specjalizującej się w technice stereoskopowej 3D, Isyrius.
  Obrazy powstały na potrzeby pełnometrażowego dokumentu o...rozwiń całość

  W konkursie filmowym wystartują również 2 filmy łódzkiej firmy produkcyjnej specjalizującej się w technice stereoskopowej 3D, Isyrius.
  Obrazy powstały na potrzeby pełnometrażowego dokumentu o Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk". Próbka materiału w trybie oglądania 3D dostępna na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=mSDSkGCZscs
  Zapraszamy wszystkich chętnych na pokazy festiwalowe!
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Firmy produkujące telewizory i plazmy wycofały sie z technologii 3D!

  życzę powodzenia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Wychodzą kompleksy po Camerimage :)
  czyż to nie jest ten Popiński co chodził za Żydowiczem podczas strajku w sali Rady Miasta?
  Może do piata kolumna Żydowicza?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ..jakiej filmowej łodzi??

  pieśń przeszłości (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Łodzi filmowej już dawno nie ma...z niszowego tematu bata nie ukręcisz.. Kino zachłysnęło się 3D po Avatarze...a potem okazało się, że blisko 20 % ludzi organicznie nie toleruje oglądania filmów w...rozwiń całość

  Łodzi filmowej już dawno nie ma...z niszowego tematu bata nie ukręcisz.. Kino zachłysnęło się 3D po Avatarze...a potem okazało się, że blisko 20 % ludzi organicznie nie toleruje oglądania filmów w tej technologii. Od 2 lat coraz więcej widzów chętniej wraca do oglądania filmów w 2D, chyba, że są to filmy rysunkowe..;))zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Artykuł

  ID (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Super pomysł dla filmowej Łodzi !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo