WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  Pieszo do Częstochowy. Ruszają pielgrzymki z regionu...

  Pieszo do Częstochowy. Ruszają pielgrzymki z regionu łódzkiego

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  W środę wyrusza do Częstochowy największa w regionie 88. Piesza Pielgrzymka Łódzka

  W środę wyrusza do Częstochowy największa w regionie 88. Piesza Pielgrzymka Łódzka ©Krzysztof Szymczak

  Na początku przyszłego tygodnia do Częstochowy ruszają piesze pielgrzymki z kilkunastu miejscowości w regionie łódzkim. W ten sposób kończy się kolejny sezon pielgrzymowania.
  W środę wyrusza do Częstochowy największa w regionie 88. Piesza Pielgrzymka Łódzka

  W środę wyrusza do Częstochowy największa w regionie 88. Piesza Pielgrzymka Łódzka ©Krzysztof Szymczak

  W środę wyrusza największa w regionie 88. Piesza Pielgrzymka Łódzka. Hasłem przewodnim w tym roku jest "Wiara naszą siłą".

  W zeszłym roku w pielgrzymce wzięło udział 2,1 tys. łodzian. W tym roku zapisało się około 400 osób. Zwykle jednak większość zgłasza się w ostatnich dniach przed pielgrzymką.

  Po raz trzeci idzie na Jasną Górę Magdalena, 32-letnia łodzianka.

  - Idę bardziej dla Boga niż konkretnych intencji - mówi. - O pielgrzymce myślałam od dawna, jednak nie mogłam znaleźć nikogo do towarzystwa. W końcu 3 lata temu powiedziałam "basta" i poszłam sama. Było warto, choć czwartego dnia wszystko już boli.

  Łódzcy pątnicy chcą być na Jasnej Górze przed świętem Matki Bożej Jasnogórskiej, które przypada 26 sierpnia. Mają do pokonania 130 km, zajmie im to 4 dni.

  Na to samo święto idą na Jasną Górę pątnicy z innych miejscowości regionu. We wtorek wyrusza 20. Zgierska Piesza Pielgrzymka. Zapisało się na nią 200 osób. Ks. Jan Czekalski, kierownik pielgrzymki, spodziewa się ich około 500.

  - Zachęcamy wszystkich, także tych, którzy boją się, że nie dojdą. Jeśli ktoś straci siły, zostanie podwieziony- mówi.

  We wtorek wyruszy też 545. Piesza Pielgrzymka Pabianicka, a w środę 32. Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej oraz pielgrzymka z Koluszek, a w czwartek 403. Piesza Pielgrzymka Sieradzka. Jej hasło to "Być solą ziemi".

  Część wiernych z regionu ma już pielgrzymkę za sobą. Do domu wróciło w czwartek 400 pątników z Tomaszowa Mazowieckiego, którzy poszli na Jasną Górę na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

  Dawno już wrócili pątnicy z Piotrkowa Trybunalskiego. Jeszcze w lipcu, na święto Matki Bożej Szkaplerznej, w drogę wyruszyło 517 osób. To prawie o sto mniej niż w ubiegłym roku.

  - W tym roku ponad sto osób szło na Jasną Górę po raz pierwszy. Ta grupa była liczniejsza niż w ubiegłych latach - mówi ks. Tomasz Estkowski, kierownik pielgrzymki.

  Jak zauważył duchowny, w ostatnich latach intencje pielgrzymów zmieniają się.

  - Stają się głębsze. Mniej osób idzie w intencji zdrowia swojego i rodziny, coraz częściej w intencji innych - tłumaczy.

  Koszt udziału w pielgrzymce to ok. 50-60 zł. W zamian pątnicy mają zapewniony przewóz bagażu, ubezpieczenie, opiekę medyczną, legitymację pielgrzyma oraz gorące napoje. Noclegi w trasie i Częstochowie oraz wyżywienie muszą zorganizować sobie we własnym zakresie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo