ZOBACZ
  MENU

  Ramen Festiwal: menu i ceny

  Rozwiń
  Piknik Naukowy w łódzkiej Manufakturze [ZDJĘCIA]

  Piknik Naukowy w łódzkiej Manufakturze [ZDJĘCIA]

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Piknik Naukowy w łódzkiej Manufakturze [ZDJĘCIA]
  1/40
  przejdź do galerii
  Wiele dzieje się pod dużym podwójnym namiotem na rynku Manufaktury. Już po raz jedenasty odbywa się tam (w sobotę i niedzielę w godzinach 10 - 18) Piknik Naukowy, w ramach dorocznego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki, organizowanego przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe.
  Na tegorocznym pikniku można wbić gwoździa bananem, zobaczyć mobilne roboty przypominające człowieka i węża oraz samobieżny pojazd, postawić puszkę sprite’a na krawędzi, ukośnie do powierzchni stołu, a także zobaczyć, co człowiek ma w środku (pokazano model, z którego łatwo wyjmuje się poszczególne organy i narządy wewnętrzne).

  Można też poznać niezwykłe właściwości mieszaniny mąki ziemniaczanej (1 kg) i wody (800 ml), z dodatkiem barwnika spożywczego. Chętni lepią z niej w dłoniach kulkę, która jednak traci swój kształt natychmiast po otwarciu dłoni. Demonstrację tę przygotowali studenci z Instytutu Biofizyki Uniwersytetu Łódzkiego.

  Ich koledzy z Sekcji Zoologii Bezkręgowców UŁ pokazują m. in. ślimaki różnej wielkości, patyczaki i straszyka australijskiego o zadziwiających kształtach, którego można potrzymać na dłoni, w przeciwieństwie do demonstrowanej na tym samym stoisku bardzo jadowitej skolopendry. Atrakcją stoiska są gabloty z dużymi wielobarwnym motylami egzotycznymi.

  Nieopodal łodzianka Marilyn Rosa prezentuje Reptile Expo, czyli interaktywną wystawę żywych zwierząt egzotycznych. Są wśród nich wielkie węże, karaczany argentyńskie, ślimaki, pszczoły, modliszki, raki luizjańskie i kajman.

  Na stoisku fizyków z Politechniki Łódzkiej można zobaczyć m. in. bańki mydlane unoszące się nad białymi kawałeczkami suchego lodu (zestalonego dwutlenku węgla). Bańki utrzymuje gazowy dwutlenek węgla, gdyż suchy lód sublimuje.

  Studentki Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów PŁ pokazują samodzielnie zaprojektowany i wykonany strój damski, który można dowolnie zmieniać: na kurtkę, żakiet długi, żakiet krótki, w różnych kolorach, z szalem lub bez. Na tymże stoisku, kto upiększy, kolorując lub naklejając ozdoby, torbę z tkaniny bądź koszulkę, może ją wziąć na pamiątkę.
  Na stoisku Experymentarium można przenieść się w wirtualną rzeczywistość i tam przejść po kładce między wieżowcami.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A propos nauki

  O.B. Serwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Wbić można gwóźdź a nie gwoździa. Tak jak chowamy do lodówki jogurt, ser, boczek. Chyba że ktoś chowa jogurta, sera i boczka...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo