1/18
Zbliżają się mistrzostwa świata w Rosji. Niestety w kadrze...
fot. Pixabay.com

Piłkarze z regionu na mundialach. Nie było ich mało. Grali na mistrzostwach nawet przed wojną

Zbliżają się mistrzostwa świata w Rosji. Niestety w kadrze nie znalazł się piłkarz grający w klubie z naszego regionu lub związany z naszym województwem. Przed laty było inaczej. W mundialach grali zawodnicy związani z naszym regionem. Nawet przed wojną.

2/18
Antoni Gałecki, urodzony w 1906 roku piłkarz ŁKS-u wystąpił...
fot. archiwum

Antoni Gałecki, urodzony w 1906 roku piłkarz ŁKS-u wystąpił na mistrzostwach świata we Francji w 1938 roku. .W piłkę nożna zaczął grać jako 16 latek, ale już po czterech latach trafił do pierwszej drużyny ŁKS-u. Przez wiele lat był jej kapitanem i niezastąpionym stoperem,. Przed wojną 18 razy zagrał w reprezentacji. Debiutował w 1928 roku w meczu z Czechosłowacją. Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, które miały miejsce w 1936 roku. Polski zespół zajął wtedy czwarte miejsce. Dwa lata później pojechał z reprezentacją na mistrzostwa świata do Francji. Grał w legendarnym meczu Polski z Brazylią, który nasza reprezentacja przegrała 5 :6.Podczas wojny walczył w kampanii wrześniowej. Udało mu się przekroczyć granicę z Węgrami. Został tam internowany. Potem uciekł do Jugosławii skąd przedostał się do Palestyny. Tam wstąpił do armii generała Władysława Andersa. Został żołnierzem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Walczył pod Tobrukiem i Monte Casino. Po wojnie wrócił do Łodzi. . Zmarł w 1958 roku.

3/18
Stanisław Baran gdy został powołany do składu na...
fot. archiwum

Stanisław Baran gdy został powołany do składu na mistrzostwach we Francji w 1938 roku miał 18 lat i był piłkarzem Warszawianki. Na tych mistrzostwach nie zagrał w żadnym meczu. Po wojnie stał się legendą Łódzkiego Klubu Sportowego. Zdobył z ty klubem zdobył w 1957 roku Puchar Polski, a rok później Mistrzostwo Polski. Dziewięć razy wystąpił w reprezentacji Polski. Po zakończeniu kariery był trenerem. Zmarł w 1993 roku.

4/18
Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz ŁKS-u i reprezentacji...
fot. Fot. Tomasz Holod / Polskapresse

Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz ŁKS-u i reprezentacji Polski. W 1974 roku razem z kolegami z drużyny zajął trzecie miejsce ma mistrzostwach świata w Niemczech, został uznany za jednego z najlepszych piłkarzy tej imprezy. Cztery lata później zagrał na mundialu w Argentynie. Zagrał 63 spotkania w narodowych barwach.

Przeglądaj więcej
Poprzednie
1 z 5
Następne

Polecamy

Nie tylko Lewy może zdobyć mistrzowski tytuł. Inni Polacy z szansą na sukces

Nie tylko Lewy może zdobyć mistrzowski tytuł. Inni Polacy z szansą na sukces

Alpejskie MŚ. Udany rewanż Pinturault

Alpejskie MŚ. Udany rewanż Pinturault

Dziecko z afazją potrzebuje mieć dostosowane wymagania edukacyjne. Jak je uzyskać?

Dziecko z afazją potrzebuje mieć dostosowane wymagania edukacyjne. Jak je uzyskać?

Zobacz również

Wilki wróciły do lasów w regionie!

Wilki wróciły do lasów w regionie!

Horoskop dzienny na środę 8 lutego 2023

Horoskop dzienny na środę 8 lutego 2023

Dodaj ogłoszenie