Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Gliński spotkał się z Hanną Zdanowską: pochodzimy z innych obozów, jednak mamy wspólne sprawy

Marcin Darda
Oficjalnie wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego, służyła m.in. podkreśleniu wagi wydarzenia, jakim było podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Interaktywnego Centrum Naukowo-Edukacyjnego „Losy Polski i Polaków 1944-1989”
Oficjalnie wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego, służyła m.in. podkreśleniu wagi wydarzenia, jakim było podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Interaktywnego Centrum Naukowo-Edukacyjnego „Losy Polski i Polaków 1944-1989” Krzysztof Szymczak
Spotkanie wicepremiera i ministra kultury z prezydent Łodzi w jej gabinecie trwało ponad godzinę. Wicepremier określił je jako “dobre”.

Oficjalnie wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego, także posła PiS wybranego w Łodzi, służyła m.in. podkreśleniu wagi wydarzenia, jakim było podpisanie listu intencyjnego w sprawie utworzenia Interaktywnego Centrum Naukowo-Edukacyjnego „Losy Polski i Polaków 1944-1989”. Centrum ma powstać w budynku, gdzie w 1981 roku mieścił się Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Ale wicepremier po południu w swoim nowym biurze poselskim na spotkaniu z dziennikarzami obwieścił, że bardzo cieszy się z zaproszenia, tym bardziej, że mógł osobiście poznać prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.

- Wcześniej kontaktowaliśmy się telefonicznie i korespondencyjnie - mówił wicepremier Gliński. - Ale jako politycy w jakimś sensie jesteśmy odpowiedzialni za Łódź, ja jestem posłem, a pani prezydent kieruje miastem. Mieliśmy ponad godzinne spotkanie w cztery oczy. Myślę, że wnioski z tego mogą być bardzo ciekawe, choć na razie o szczegółach nie opowiem. Ale to było dobre spotkanie w tym sensie, że pochodzimy z innych obozów politycznych, jednak mamy wspólne sprawy łódzkie i polskie.

Profesor Gliński dodał też, że choć od niedawna Łódź ma drugą instytucję współprowadzoną przez ministerstwo kultury, czyli Narodowe Centrum Kultury Filmowej, to i tak jest to dowód na dyskryminację Łodzi w tej dziedzinie. Wicepremier zapewnił, że podtrzymuje umowę podpisaną przez jego poprzedniczkę Małgorzatę Omilanowską (PO) dotyczącą NCKF. Dodał, że wciąż czeka na program tej instytucji, ale daje jej szansę i będzie się jej przyglądał. Przyznał, że miał wątpliwości co do kształtu NCKF, m.in. dlatego, że w Łodzi już funkcjonuje Muzeum Kinematografii. Jednak wątpliwości wicepremiera rozwiać miała racjonalnym argumentem prezydent Zdanowska: stwierdziła, że władze Łodzi zamierzają obie instytucje połączyć.

CZYTAJ TEŻ: Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Umowa podpisana

Według wicepremiera Łódź inaczej dziś by funkcjonowała, gdyby nie porzucono planów budowy Camerimage Łódź Center na terenie Nowego Centrum Łodzi. Wicepremier po raz kolejny zapewnił także o wsparciu dla rewitalizacyjnego Expo 2022 w Łodzi.

CZYTAJ: Piotr Gliński, wicepremier w rządzie PiS, wesprze starania Łodzi o małe Expo 2022

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
11 - 17 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki