Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotrków będzie miał samodzielną wyższą uczelnię. Akademia Piotrkowska zastąpi filię kieleckiej UJK jeszcze w 2023 roku

Dariusz Śmigielski
Dariusz Śmigielski
Marek Obszarny
Marek Obszarny
Piotrków będzie miał samodzielną wyższą uczelnię. Akademia Piotrkowska zastąpi filię kieleckiej UJK jeszcze w 2023 roku
Piotrków będzie miał samodzielną wyższą uczelnię. Akademia Piotrkowska zastąpi filię kieleckiej UJK jeszcze w 2023 roku Dariusz Śmigielski/arch. DŁ
Samodzielna Akademia Piotrkowska zastąpi filię kieleckiej UJK w Piotrkowie jeszcze w czerwcu w 2023 roku. Pod poselskim projektem ustawy w tej sprawie, który 6 lutego trafił do Sejmu, podpisała się grupa posłów różnych partii, reprezentowana przez marszałka seniora Antoniego Macierewicza (PiS). Wśród sygnatariuszy są jednak także m. in. Cezary Grabarczyk (PO) i Dariusz Klimczak (PSL).

Poselski projekt ponad podziałami, który połączył tak politycznie skrajne nazwiska jak Antoni Macierewicz i Cezary Grabarczyk, przewiduje utworzenie nowej uczelni publicznej – Akademii Piotrkowskiej, na bazie piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, już z dniem 1 czerwca 2023 roku.

"Projektowana ustawa ma na celu wzmocnienie ośrodka akademickiego w Piotrkowie Trybunalskim. Filia funkcjonuje w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 r. początkowo jako filia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Przez ponad 40 lat budowano potencjał akademicki Piotrkowa Trybunalskiego, który zasługuje na samodzielną uczelnię" - czytamy w krótkim uzasadnieniu projektu.

Poseł Antoni Macierewicz nie kryje dumy, bo dla niego powołanie samodzielnej uczelni w Piotrkowie to spełnienie deklaracji, jakie pojawiały się publicznie przy okazji uroczystych inauguracji roku akademickiego w auli piotrkowskiej filii UJK.

- Gdy tutejsza społeczność podjęła w 2007 roku decyzję, że będę posłem reprezentującym Piotrków, uznałem, że sprawa uczelni jest jedną z ważniejszych, które muszę zrealizować. I wszystko wskazuje na to, że to się udało - mówi marszałek senior.

Poseł podkreśla przy tym historyczne znaczenie trybunalskiego grodu jako kolebki demokracji i praworządności. Dodaje, że ostateczna decyzja o powołaniu Akademii Piotrkowskiej zapadać będzie w Sejmie 7 i 8 marca 2023.

Z kolei poseł Cezary Grabarczyk podkreśla, że "nie chce kruszyć kopii z Antonim", ale uważa, że w tak ważnym mieście jak Piotrków, trzeba utrzymać liczną grupę inteligencji i w tym wypadku występuje wspólnota celów. Zwłaszcza, że pozytywnie ustosunkowały się do tego wszystkie środowiska, a władze miasta dały gwarancję wspierania uczelni.

- To, że nasze nazwiska występują obok (pod projektem ustawy - red.), nie świadczy o wspólnocie poglądów - na wszelki wypadek zastrzega były minister sprawiedliwości (2007 - 2011) oraz infrastruktury (2014 - 2015) i dodaje, że dla niego powołanie samodzielnej uczelni ma wymiar dotyczący zapewnienia przyszłości szkolnictwu wyższemu w Piotrkowie.

Być albo nie być uczelni w Piotrkowie

Głosy o usamodzielnieniu piotrkowskiej filii UJK, a wcześniej Akademii Świętokrzyskiej, która z kolei wyrosła z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, pojawiały się już od ćwierć wieku. Ideę wspierały kolejne władze Piotrkowa i pod hasłem rozwoju ośrodka akademickiego w Piotrkowie oraz dążeń do jego usamodzielnienia miasto przekazało przez lata cały szereg wartościowych nieruchomości.

W tym czasie jednak filia kieleckiej uczelni, zamiast dynamicznego rozwoju, systematycznie się kurczyła, na co zasadniczy wpływ miała demografia, ale także nie zawsze trafione decyzje dotyczące procesu kształcenia. Dość wspomnieć, że dawniej kształciło się tu nawet ok. 10 tysięcy studentów, podczas gdy obecnie jest to liczba w okolicach tysiąca...

W tej sytuacji pojawiło się oczywiste pytanie o sens tworzenia Akademii Piotrkowskiej. Dr hab. Jacek Bonarek, prof. UJK, pełnomocnik rektora ds. Filii w Piotrkowie Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zwraca uwagę, że obecnie filia - zgodnie ze statutem kieleckiej uczelni - mogłaby zostać zlikwidowana jedną decyzją.

Można rozumieć to więc tak, że samodzielność to nie tylko prestiż i pieniądze z subwencji płynące bezpośrednio do Piotrkowa, ale to zabezpieczenie niepewnego dziś bytu wyższej uczelnie w mieście i majątku, który wchodzi w jej skład. UJK w Kielcach, zgodnie z projektem ustawy, otrzymać ma za piotrkowską filię około 40 mln złotych rekompensaty z budżetu państwa.

- Samodzielna uczelnia to wielki sukces dla Piotrkowa i wielka możliwość rozwoju ośrodka akademickiego, bez liczenia się ze strategią macierzy - dodaje prof. Bonarek.

Władze uczelni myślą o nowych, medycznych kierunkach kształcenia, takich jak fizjoterapia, ratownictwo medyczne czy dietetyka. Niedawno podpisano też umowę z firmą Haering, która być może zaowocuje, choć jeszcze nie w najbliższym roku akademickim, wprowadzeniem - w samodzielnej już uczelni w Piotrkowie - kierunków technicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki