Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotrków: Mistrz świata w zapasach skazany za przywłaszczenie kilkuset tysięcy złotych

Karolina Wojna
Grzegorz Gałasiński/archiwum
Mistrz świata i brązowy medalista mistrzostw świata w zapasach, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Seulu, Roman Wrocławski został skazany przez Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim (nieprawomocnie) za przywłaszczenie pieniędzy i mienia na szkodę prowadzonych przez siebie przed laty spółek.

Sprawa dotyczy lat 90. ubiegłego wieku. Od wtorku Wrocławski jest na wolności. W polskim areszcie siedział od kwietnia, gdy został poddany ekstradycji z USA.

Piotrkowski sąd uznał oskarżonego winnym tego, że "w okresie od kwietnia 1993 do 7 marca 1994 w Piotrkowie Tryb., działając z góry powziętym zamiarem, będąc prezesem zarządu "Roman" Spółka z o. o., przywłaszczył na szkodę tej spółki powierzone mu mienie w łącznej kwocie 272 721,3 zł, w tym kwotę 188 866,3 zł pochodzącą ze sprzedaży artykułów sportowych Adidas oraz kwotę 83 855 zł z tytułu pobranych zaliczek".

Sąd uznał zapaśnika winnym także drugiego zarzutu z aktu oskarżenia: "od stycznia 1994 roku do 7 marca 1994 roku w Piotrkowie Tryb., działając z góry powziętym zamiarem, w krótkich odstępach czasu będąc prezesem zarządu "Romano American Car" spółki z o.o. przywłaszczył na szkodę tej spółki powierzone mu mienie w postaci 6270 płyt kompaktowych o łącznej wartości 12 226,50 zł".

Za pierwszy czyn sąd skazał oskarżonego na rok i 3 miesiące pozbawienia wolności i karę grzywny w wysokości 12 tys. zł, za drugi - na 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz 1500 zł grzywny.

Sąd połączył kary i skazał Wrocławskiego łącznie na rok i 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz grzywnę 12,5 tys. zł. Wyrok jest nieprawomocny.

Na poczet grzywny sąd zaliczył zapaśnikowi areszt tymczasowy od 2 listopada 2007 do 5 czerwca 2008 i od 16 stycznia 2013 do 14 października 2013 roku.

Sędzia nakazał także skazanemu wpłacenie na rzecz Skarbu Państwa 44 451,99 zł tytułem zwrotu wydatków oraz 2900 zł tytułem opłat.

Roman Wrocławski nie chce komentować wyroku. Decyzję o apelacji podejmie po konsultacji z prawnikiem.

Nie wiadomo jeszcze, czy wyrok zaskarży lubelska prokuratura, która domagała się dla olimpijczyka kary bezwzględnego więzienia.

Według ustaleń prokuratury, 57-letni Wrocławski, jako prezes spółki "Roman" przywłaszczył 188,8 tys. zł pochodzących ze sprzedaży artykułów sportowych, a także 119,9 tys. zł zaliczek, które należały się spółce, a jako prezes spółki "Romano American Car" miał przywłaszczyć 99 antyradarów i ponad 9 tys. płyt kompaktowych. Przedmioty te były warte ponad 60 tys. zł i należały do jego spółki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki