Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS tworzy nową spółkę marszałkowską. Regionalny Fundusz Rozwoju Województwa zajmie się m.in. promocją regionu. Opozycja: "Mnożenie etatów"

Marcin Darda
Marcin Darda
Nowa spółka ma się zająć „wspieraniem i promowaniem rozwoju regionu łódzkiego, w tym rozwoju gospodarczego”
Nowa spółka ma się zająć „wspieraniem i promowaniem rozwoju regionu łódzkiego, w tym rozwoju gospodarczego”
Regionalny Fundusz Rozwoju Regionalnego – tak się ma nazywać nowa spółka, którą po zgodzie sejmiku ma powołać tworzony przez polityków PiS zarząd województwa łódzkiego. Sejmik sprawą zajmie się na sesji już w najbliższy czwartek. Opozycja nie widzi sensu powoływania nowej spółki.

Nowa spółka, jak napisano w uzasadnieniu uchwały, ma się zająć „wspieraniem i promowaniem rozwoju regionu łódzkiego, w tym rozwoju gospodarczego”, poprzez „wprowadzenie na rynek nowych instrumentów montażu finansowego”. W uzasadnieniu pada też zdanie, że „głównym trzonem działalności ma być zarządzanie finansami „pochodzącymi w szczególności ze środków pochodzących z Inicjatywy JEREMIE. To fundusz pożyczkowy dla przedsiębiorców, którym zarządza inna marszałkowska spółka – Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego.

Kierowany przez marszałka Grzegorza Schreibera (PiS) zarząd województwa, podkreśla w uzasadnieniu, że na tę chwilę samorząd „nie może wskazać podmiotu zależnego, który byłby w stanie realizować działania Regionalnego Funduszu Rozwoju”, stąd zostanie powołana nowa spółka. Jej kapitał zakładowy wyniesie pół miliona złotych, wszystkie udziały obejmie województwo łódzkie. Póki co nie wiadomo, ilu będzie liczyć pracowników i członków zarządu.

- Sens powołania nowej spółki jest taki, że do tej pory zwroty pożyczek, które wpływały do ŁARR musiały wracać do Banku Gospodarstwa Krajowego, a w przyszłości po prostu będą wpływać do tej nowej spółki, a nie BGK – mówi Włodzimierz Fisiak (klub PiS), przewodniczący komisji rozwoju regionalnego w sejmiku. - Na razie sejmik, jestem o tym przekonany, da tylko zgodę na jej utworzenie, szczególny dotyczące jej lokalizacji czy stanu zatrudnienia poznamy, gdy w zacznie realnie powstawać.

Wątpliwości co do sensu tworzenia kolejnej spółki mają radni opozycji.

- To niepotrzebny i kosztowny ruch, mnożenie etatów, bo przecież spółka będzie miała zarząd, radę nadzorczą i pracowników i to w sytuacji, gdy samorządowi brakuje pieniędzy w służbie zdrowia – mówi Marcin Bugajski, radny opozycyjnego klubu KO. - O ile jestem w stanie zrozumieć, że zwrotami pożyczek programu Jeremie nie musi zajmować się ŁARR, o tyle uważam, że można byłoby poszerzyć kompetencje innych spółek, jak Biprowłók lub Inwestycje Medyczne Łódzkiego, zamiast powoływać nową spółkę. Czekam na sensowną argumentację PiS w tej sprawie, ponieważ jak dotąd słyszę tylko, że „inni tak robią”. Może ci inni mają lepszą.

Do samorządu województwa łódzkiego prócz Biprowłóku oraz Inwestycji Medycznych w 100 proc. należą w tej chwili także Łódzka Kolej Aglomeracyjna i Wytwórnia Filmów Oświatowych. W ŁARR województwo łódzkie ma 98,49 proc. udziałów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki