PIT. Ulga PIT na Internet za 2020 rok. Jak można z niej skorzystać? Komu przysługuje? Ile można odliczyć z ulgą PIT na Internet? 29.04.2021

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Opłaty za korzystanie z internetu można odliczyć od dochodu wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych 123RF
PIT. Ulga PIT na Internet za 2020 rok. Jak można z niej skorzystać? Komu przysługuje? Ile można odliczyć z ulgą PIT na Internet? PIT 2021 Zastanawiasz się, czy możesz odliczyć w PIT za 2020 rok wydatki na korzystanie z internetu? Otóż, z ulgi internetowej korzystać można wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Oznacza to, że ulgę wykazać można tylko w dwóch kolejno składanych po sobie deklaracjach, za dwa kolejne lata podatkowe.

PIT. Ulga PIT na Internet za 2020 rok. Jak można z niej skorzystać? Komu przysługuje? Ile można odliczyć z ulgą PIT na Internet?

Opłaty za korzystanie z internetu można odliczyć od dochodu wyłącznie w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Podatnik, który nie skorzysta z odliczenia za 2020 rok i nie korzystał z niego wcześniej, ma prawo w dowolnym roku rozpocząć korzystanie z ulgi. Jeżeli skorzysta po raz pierwszy z odliczenia, prawo do ulgi przysługiwać mu będzie za dany rok oraz za rok następny, bezpośrednio po tym roku. Co bardzo istotne, lat korzystania z ulgi nie można rozdzielać.

Wysokość odliczenia

Podatnik ma prawo skorzystać z odliczenia w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. W przypadku podatnika, który korzysta z ulgi w całości i posiada kwotę dochodu pozwalającą na pełne jej odliczenie, podstawa opodatkowania zmniejszy się o 760 zł. Stąd rocznie różnica w zapłaconym podatku u podatnika korzystającego z ulgi w stosunku do osoby, która z niej nie korzysta, wynosi na rękę 134,90 zł. Kwota 760 zł pomniejsza dochód, który opodatkowany jest 17,75 proc. podatkiem dochodowym.

Które wydatki możemy odliczyć

Prawo do ulgi ma nie tylko korzystający z sieci w miejscu zamieszania, ale również m.in. podatnik posiadający internet w telefonie komórkowym lub przenośny modem podłączany do laptopa.

Nie ma obecnie konieczności udowadniania administracyjnej rejestracji (zameldowania) w miejscu korzystania z sieci. Nie ma również obowiązku, by z sieci korzystać tylko w miejscu zamieszkania.

Opłaty za internet warto jednak w odpowiedni sposób udokumentować, aby uniknąć problemów w kontaktach z fiskusem.

Potrzebne dokumenty

Faktury nie są jedynym dowodem, którym można udowodnić koszty uprawniające do uzyskania ulgi na internet. Z ulgi mogą korzystać tylko osoby, które posiadają dokument, łącznie spełniający wszystkie poniższe kryteria:

  • stwierdzający faktyczne poniesienie wydatku, a nie tylko zamówienie usługi lub korzystanie z niej;
  • zawierający: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru), dane identyfikujące sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionej usługi, kwotę zapłaty.

Odliczenie ulgi przez małżonków

Aby oboje małżonkowie mogli skorzystać z ulgi, faktury powinny być wystawione na imię i nazwisko obojga małżonków. Nie ma znaczenia, w jakiej części małżonkowie posiadający wspólność majątkową i uzyskujący dochody odliczą przysługującą im ulgę. Jedynym limitem jest tutaj kwota 760 zł. Limit 760 zł przysługuje odrębnie każdemu z małżonków, a zatem łącznie mogą oni od dochodu odliczyć 1520 zł. Nie można jednak całej kwoty 1520 zł odliczyć od dochodów jednego z małżonków.

Nie ma znaczenia, czy małżonkowie rozliczają się odrębnie, czy też korzystają z łącznego opodatkowania. By skorzystać z ulgi każdy z nich musi niezależnie posiadać dochód, od którego można odliczyć wydatki, a także każdy z nich musi posiadać dokument wystawiony na imię i nazwisko osoby korzystającej z odliczenia.

Zobacz również

Właściciele kantorów w olbrzymich kłopotach przez koronawirusa

Minimalna płaca w górę. Wzrośnie przynajmniej o 184 zł

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie