PKN ORLEN inwestuje na Litwie. Prawie 650 mln euro za instalację pogłębionego przerobu ropy w Możejkach, litewskiej rafinerii koncernu

Artur Kiełbasiński
Artur Kiełbasiński
Jeszcze w tym roku ruszy [budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy, która pozwoli produkować więcej produktów wysokomarżowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy PKN ORLEN a ORLEN Lietuva, dotyczącym finansowania inwestycji, koncern zainwestuje 641 mln euro. To największy w historii Grupy ORLEN projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie
Jeszcze w tym roku ruszy [budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy, która pozwoli produkować więcej produktów wysokomarżowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy PKN ORLEN a ORLEN Lietuva, dotyczącym finansowania inwestycji, koncern zainwestuje 641 mln euro. To największy w historii Grupy ORLEN projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie mat. prasowe
Udostępnij:
Prawie 650 mln euro zainwestuje PKN ORLEN w instalację pogłębionego przerobu ropy w Możejkach, litewskiej rafinerii koncernu. Inwestycja zwiększy rentowność rafinerii i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne regionu.

PKN ORLEN inwestuje na Litwie. Wielki projekt w Możejkach

Jeszcze w tym roku ruszy budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy, która pozwoli produkować więcej produktów wysokomarżowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy PKN ORLEN a ORLEN Lietuva, dotyczącym finansowania inwestycji, koncern zainwestuje 641 mln euro. To największy w historii Grupy ORLEN projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Zostanie on zrealizowany do końca 2024 r. i umożliwi poprawę wyników finansowych (wzrost EBITDA nawet o ok. 68 mln euro rocznie).

– To historyczny dzień dla ORLEN Lietuva i litewskiej gospodarki. Zgodnie z zapowiedziami, inwestycja w pogłębiony przerób ropy na Litwie wchodzi w fazę realizacji. W piątek zawarliśmy porozumienie, w którym PKN ORLEN zadeklarował jej finansowanie i w ten sposób znacząco zwiększymy konkurencyjność rafinerii w Możejkach, która jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen. – Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych przełoży się też korzystnie na stabilność dostaw paliw nie tylko w państwach bałtyckich, ale też w Polsce.

Daniel Obajtek i Jacek Sasin mówią o projekcie w Możejkach
Daniel Obajtek i Jacek Sasin mówią o projekcie w Możejkach Archiwum DB

Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych, podkreślał, że inwestycje w Możejkach podniosą bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Litwy, ale także Polski i całego regionu.

– Gdy jesteśmy narażeni na różne próby destabilizacji, na różne próby prowadzenia wojny hybrydowej, to mamy stabilną sytuację w energetyce i jesteśmy odporni na różne prowokacje, m.in. dlatego że w 2006 r. zapadła decyzja o zakupie rafinerii w Możejkach – mówił Jacek Sasin.

Wicepremier przypomniał, że autorem koncepcji regionalnego modelu bezpieczeństwa energetycznego był ś.p. prezydent Lech Kaczyński.

Budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach umożliwi lepsze wykorzystanie przerabianej w litewskiej rafinerii ropy i spowoduje zwiększenie udziału produktów wysokomarżowych o 12 proc., z obecnych niecałych 72 proc. do ponad 84 proc. Dzięki inwestycji ograniczony zostanie przerób ropy naftowej, ale nie zmniejszy się poziom produkcji paliw. Realizacja projektu umożliwi wyeliminowanie produkcji wysokosiarkowych ciężkich olejów opałowych, co poprawi konkurencyjność rafinerii w kontekście polityki klimatycznej.

Prezes Daniel Obajtek przyznał, że PKN Orlen rozmawia z litewskim rządem na temat możliwych form wsparcia dla tego przedsięwzięcia.

– To efekt ocieplenia stosunków polsko-litewskich, zarówno na poziomie rządowym, jak i biznesowym w ostatnich latach – ocenia prezes Obajtek, który współpracę z rządem Litwy określił jako „doskonałą”.

W dniu podpisania porozumienia o inwestycji, gościem w Możejkach był prezydent Litwy Gitanas Nausėda.

Prezydent Litwy Gitanas Nausėda
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda Archiwum DB

PKN Orlen zakupił rafinerię w Możejkach w 2006 r. i od tego czasu wzmacnia swoją pozycję rynkową na Litwie.

– Rynek litewski jest nieco inny niż polski. Na Litwie kluczowa była kwestia ceny, a nie kwestia jakości paliw i innych usług. Stacje paliw stosują tu wiele promocji, próbują budować proste kampanie lojalnościowe, oferując rabaty – opowiada Michał Rudnicki, prezes Orlen Lietuva. – Tutaj dopiero przyjmuje się standard premium oferowany przez nasze stacje, ale widzimy, że wyraźnie zmieniają się zachowania klientów, którzy doceniają ofertę na wyższym poziomie. Zmieniają się też przyzwyczajenia kulinarne Litwinów, a w efekcie notujemy znaczne wzrosty sprzedaży kawy, zainteresowaniem cieszą się też hot dogi, których kiedyś na stacjach tu nie było.

Obecnie Orlen ma na Litwie 29 stacji paliw. W najbliższych latach będzie ich przybywać. Jak podkreśla prezes Rudnicki – celem na najbliższe lata jest podwojenie liczby stacji z logo Orlenu.

Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN oficjalnie zapowiedział, że koncern w 2022 roku planuje otworzyć trzy nowe stacje i ma następnych dziesięć miejsc przygotowanych już do procesu inwestycyjnego.

– W miarę potrzeb, po analizach, będziemy rozbudowywać tę sieć. W perspektywie naszej strategii do 2030 roku, chcemy mieć na Litwie 60-80 stacji paliw – powiedział prezes Obajtek.

Pod względem handlowym jest jeszcze jedna, bardzo istotna różnica między Polską a Litwą w handlu na stacjach paliw. Na Litwie nie można handlować alkoholem, więc na półkach widać tylko piwo bezalkoholowe.

Orlen wykorzystuje natomiast swoje stacje do promocji polskich produktów. Można tu bowiem kupić cukierki Krówki i parówki Berlinki.

Inwestycja w Możejkach jest największym procesem inwestycyjnym w tym zakładzie, ale w przeszłości w rozbudowę rafinerii zainwestowano już w sumie 4 mld zł.

Zakład w Możejkach ma bardzo duże znaczenie dla polskiej oraz litewskiej gospodarki. To największa firma na Litwie, zatrudniająca ok. 1,5 tys. pracowników. Około 4500 osób to pracownicy zewnętrznych firm usługowych i podwykonawczych. ORLEN Lietuva to także jeden z największych na Litwie eksporterów i podatników. Tylko w 2020 r. do budżetu Litwy spółka wpłaciła 566 495 374 euro z tytułu podatków.

Jeszcze w tym roku ruszy [budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy, która pozwoli produkować więcej produktów wysokomarżowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy PKN ORLEN a ORLEN Lietuva, dotyczącym finansowania inwestycji, koncern zainwestuje 641 mln euro. To największy w historii Grupy ORLEN projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie

PKN ORLEN inwestuje na Litwie. Prawie 650 mln euro za instal...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: PKN ORLEN inwestuje na Litwie. Prawie 650 mln euro za instalację pogłębionego przerobu ropy w Możejkach, litewskiej rafinerii koncernu - Dziennik Bałtycki

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tymon
Fajnie, że to się będzie rozwijało. Trzeba dbać o bezpieczeństwo naszego kraju, również to energetyczne. Mamy teraz ludzi, którzy naprawdę zarządzają tym z głową, więc super.
R
Richard
Inwestycja duża, ale opłacalna. Trzeba działać w tym kierunku. Orlen i Sasin działają dobrze i oby tak dalej.
ś
śliwek
Fajnie, że wszystko zmierza ku lepszemu. Większe bezpieczeństwo energetyczne jest bardzo ważne dla Polski jak i dla całego regionu. Sasin dba o to wszystko należycie.
k
karol
I właśnie w taki sposób Sasin jest w stanie zagwarantować stabilność dostaw paliw do naszego kraju. A to tym bardziej zwiększa priorytet tej inwestycji
g
grzegorz
Moim zdaniem to kluczowa inwestycja, bo z tej samej ilości baryłek ropy, pozwoli uzyskać więcej paliw. Tu Sasin wykazuje się, budując takimi decyzjami bezpieczeństwo energetyczne, za co odpowiada
k
klarra
Nie podchodzę w sposób upolityczniony do Orlenu jak niektórzy, nie jestem nawet wyborcą pisu ale mogę z czystym sumieniem pochwalić prezesa Orlenu za to jak prowadzi tę markę. Za poprzedników nie było mowy o tak dynamicznym rozwoju
p
patyk
No i w koncu inwestycja na miare lidera :) fajnie, ze Sasin realizuje testament Lecha Kaczynskiego i mocno pracuje nad rozwojem aktywow. Rosniemy w sile, a to wazne
Dodaj ogłoszenie