Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Placówki w Łódzkiem nie przyjmą nowych pacjentów do wentylacji mechanicznej. Chcą, by NFZ zapłacił za nadlimitowych pacjentów

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W województwie łódzkim nie będą przyjmowani nowi pacjenci do pozaszpitalnej wentylacji - ogłosił wczoraj Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej. Chce, by NFZ zapłacił za dodatkowych pacjentów.

Województwo łódzkie jest jednym z siedmiu w których nie będą przyjmowani nowi pacjenci do medycznej wentylacji. Decyzję podjął Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej, który skupia 90 proc. placówek świadczących taką pomoc.

W piątek (13 września) z przyjmowania kolejnych dorosłych pacjentów do wentylacji mechanicznej zrezygnowało hospicjum przy ul. Łupkowej w Łodzi. Obecnie opiekuje się prawie setką takich pacjentów. Za 13 dorosłych i ośmioro dzieci ponad limit NFZ. A sam koszt przygotowania stanowiska dla chorego to około 50 tys. zł.

- Kredytujemy opiekę nad nimi przesuwając środki przeznaczone na inne cele - mówi dr Janina Adamczyk, dyrektor hospicjum.
Hospicjum nadal bez ograniczeń będzie przyjmować do wentylacji dzieci. Z dorosłych na razie nikogo nie odesłano. Placówka liczy, że zanim do tego dojdzie, uda się porozumieć z NFZ.

W regionie nadlimitowych pacjentów jest 28, w kraju około 2 tys. Dlatego w siedmiu województwach placówki postanowiły wstrzymać przyjęcia nowych.

- Sytuacja zaczyna zagrażać bezpieczeństwu obecnych pacjentów - podkreśla dr Robert Suchanke, prezes OZŚWM
W wentylacji mechanicznej urządzenia wspomagają w domach lub hospicjach pacjentów, którzy nie są w stanie oddychać samodzielnie: chorych na rdzeniowy zanik mięśni i dystrofię mięśniową Duchenne’a, stwardnienie zanikowe boczne, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i wady genetyczne. Teraz pacjenci się martwią.

- Ta informacja postawiła na nogi całe środowisko pacjentów - mówi Małgorzata Hajduk z Fundacji SMA, która pomaga chorym na rdzeniowy zanik mięśni. - Boimy się o osoby wentylowane i o te, które mogą w przyszłości potrzebować takiej pomocy - dodaje.

Tymczasem NFZ uspokaja, że sytuacja jest opanowana. Według funduszu z czterech placówek w regionie dwie przyjmują pacjentów.
- Pacjenci w Łódzkiem, którzy potrzebują wentylacji mechanicznej, nie mają żadnych powodów do niepokoju - zapewnia Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ. - Nie mamy sygnałów od pacjentów o problemach z dostępem do takich świadczeń - dodaje.

Łódzki NFZ opłacił 79 proc. świadczeń wykonanych powyżej umowy, resztę opłaci po podliczeniu umów. Z wentylacji domowej i stacjonarnej korzysta 167 pacjentów.

We wtorek, po ogłoszeniu decyzji OZŚWM, także minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że nadwykonania wentylacji są i będą opłacone.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki