Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plan zagospodarowania przestrzennego dawnego imperium Scheiblera na obradach Rady Miasta Łodzi

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Rada Miejska w Łodzi zadecyduje na sesji o tym czy przyjmie plan zagospodarowania przestrzennego terenu stanowiącą część dawnego kompleksu fabrycznego Karola Scheiblera. Jego granice wyznaczają ul. Piotrkowska, Kilińskiego, Milionowa i Tymienieckiego.

Aneta Tomczak, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi zapewnia, że praca na tym planem trwała długo.
- Znajduje się tu bowiem wiele podmiotów w bardzo ciekawych miejscach – wyjaśnia Aneta Tomczak. - Ich historia sięga XIX wieku. Znajduje się tu stara, zabytkowa fabryka. Ale są tu też nowe tereny, które dają możliwość nowej pracy, nowej zabudowy.
Nowy plan zagospodarowania obejmuje teren mający 24 hektary powierzchni.

- Jest to jeden ogromny, poprzemysłowy teren – dodaje Aneta Tomczak. - Nie ma obecnie drożności pod względem układu komunikacyjnego. Taki układ komunikacyjny, zarówno w postaci wprowadzanych nowych przestrzeni publicznych w formie placu, terenów zielonych czy układu drogowego ma być dzięki temu planowi wprowadzony.

Jak zapewnia Aneta Tomczak dzięki temu planowi zagospodarowania przestrzennego miasto te też zyska duży teren zielony, który uzupełni przestrzeń między tkalnią a przędzalnią Scheiblera. Uporządkowany zostanie teren przed szkołą muzyczną przy ul. Sosnowej.

- To będzie zupełnie nowa przestrzeń, z innym charakterem zabudowy – zapewnia zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. -Uzyskamy też to co jest chyba najważniejsze, a więc wyeksponowanie istniejącej na terenie perły architektonicznej, a więc historycznej elektrociepłowni. Ten obiekt ma być wyremontowany.

Plac zagospodarowania przestrzennego umożliwi kontrolę nad wysokością budynków na tym terenie. - Zachowuje bowiem historyczną wysokość zabudowy, z możliwościami miejscowych, uzasadnionych kompozycyjnie przewyższeń– dodaje Aneta Tomczak.

Obszar objęty tym planem zagospodarowania przestrzennego jest pod ochroną konserwatora zabytków. Zanim więc plan został sporządzony konsultowano się z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków.

- Te tereny, które budziły najwięcej wątpliwości, a więc dawna tkalnia i przędzalnia Scheiblera osiągnęły pewny konsensus przestrzenny – zapewnia Aneta Tomczak. - Zyskają swój nowy wygląd przestrzenny.

Aneta Tomczak wyjaśniała też, że plan który zostanie przedstawiony do akceptacji Radzie Miasta Łodzi jest lokalnym prawem miejscowym. Wykonany po to, by forma która pojawi się na tym terenie miała taki wygląd jaki został założony. Plan określa wysokość zabudowy, jej parametry i wielkości. Gdy zostanie zatwierdzony przez Radę Miejską, a potem wejdzie w życie, będzie stanowił podstawę do wydawania pozwoleń na budowę. Przewidziano, że ten teren będzie spełniał mieszaną funkcję – mieszkaniowo – usługową. - Nie może się tam pojawić kolejny supermarket – zapewnia Aneta Tomczak.

Autorem tego planu jest Piotr Świderski projektant z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi. Mówi, że jest sporządzony tak, by zachować znajdujące się tam historyczne obiekty, nawiązujące do czasów świetności fabryki Scheiblera. Na terenie tzw. nowej tkalni znajduje się miejsce upamiętniające wizytę w Łodzi i spotkanie z łódzkimi włókniarkami papieża Jana Pawła II.

Zobacz też: Budowa szpitala Pirogowa w Łodzi. Szpital układany ze stalowych modułów wyprodukowanych wcześniej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki